PiS powołał Komitet Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego

Powstał Społeczny Komitet Obchodów 150. Rocznicy Powstania Styczniowego. W skład Komitetu wchodzi 250 podmiotów, które angażują się lokalnie w organizację przedsięwzięć, upamiętniających rocznicę.

Sama inicjatywa pojawiła się w Sejmie, po tym jak odrzucony został wniosek, by rok 2013 był Rokiem Powstania Styczniowego – powiedział poseł Mariusz Błaszczak, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS.

– Doszliśmy do wniosku, że to tak ważne wydarzenie, które sprawiło, że jesteśmy narodem – nowoczesnym narodem, które było też jakby ostatnim akordem trójnarodowej RP. To tak ważne wydarzenie, że należy mu poświecić dużą uwagę. W związku z tym skupiliśmy się w Społecznym Komitecie Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego, dziś można by powiedzieć o tym, że jest tam 250 organizacji – powiedział poseł Mariusz Błaszczak.

Powstanie Styczniowe było szczególne w historii Polski; to moment porównywalny z Konstytucją 3 maja, zwłaszcza w kontekście budowania społeczeństwa obywatelskiego – powiedział politolog, prof. Włodzimierz Bernacki.

– O ile Konstytucja dopuszczała do grona obywateli mieszczan, o tyle Powstanie Styczniowe sprawiło, że do obywateli zaczęto zaliczać włościan, czyli jak to dzisiaj mówimy chłopów. To jest moment przełomowy; naród staje się narodem pełnym, zupełnym, całkowitym. To właśnie w tym momencie jest początek budowania w praktyce zasady solidaryzmu społecznego. Powstanie Styczniowe to również budowanie instytucji; budowanie struktur państwa – powiedział prof. Włodzimierz Bernacki.

Celem Społecznego Komitetu jest koordynowanie działań, związanych z obchodami rocznicowymi. Główne uroczystości w Warszawie odbędą się na stokach cytadeli warszawskiej – poinformował Andrzej Melak, prezes Kręgu Pamięci Narodowej.

– Tam będą główne uroczystości. Rozpoczniemy je Mszą Św., 20 stycznia w Katedrze św. Jana na ul. Świętojańskiej, gdzie będzie poświęcony Ryngraf z wizerunkiem dwóch najwyższych odznaczeń: Krzyż Niepodległości oraz  Virtuti Militar, który będzie zawieszony na tymże krzyżu. 22 stycznia o godz. 18:00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego będzie odprawiana uroczysta Msza Św., po zakończeniu której w szyku procesyjnym przy udziale grup rekonstrukcyjnych Warszawiaków udamy się pod Krzyż Traugutta – miejsce stracenia narodowego rządu – poinformował Andrzej Melak.

 

Więcej informacji zamieszczono na profilu, utworzonym na facebooku.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl