fot. PAP/Tomasz Gzell

A. Czerwińska: Klub PiS opowiada się za skierowaniem projektów obywatelskich do dalszych prac w komisjach. Z szacunku do obywateli, którzy udzielili swojego poparcia projektom, należy tak postąpić

Klub PiS opowiada się za skierowaniem projektów obywatelskich do dalszych prac w komisjach; tak jak dotychczas uważamy, że z szacunku do obywateli, którzy udzielili swojego poparcia projektom, należy tak postąpić – powiedziała rzecznik PiS Anita Czerwińska.

O tym czy dany projekt uzyska nasze poparcie będzie można mówić po zakończonych pracach w komisjach i niezbędnych analizach – poinformowała.

„W przypadku projektu dotyczącego aborcji eugenicznej nie będzie dyscypliny głosowania, każdy poseł musi indywidualnie rozważyć czy go popiera. Nasze największe wątpliwości budzi projekt tzw. Anty447. Jego twórcy w mojej ocenie dopuścili się manipulacji – na podstawie wykreowanych przez siebie nieistniejących skutków prawnych nieobowiązującego w Polsce aktu prawnego innego państwa stworzyli projekt wprowadzający w błąd sporą grupę obywateli” – podkreśliła.

„Projekt próbuje blokować coś czego nie ma i na gruncie obowiązującego prawa w Polsce być nie może, odnosi się do nieistniejącej sytuacji prawnej. Jego twórcy próbują zbijać kapitał polityczny na rzekomych nieistniejących i hipotetycznie bezprawnych żądaniach. Polska jest jedną z największych ofiar II wojny światowej i nikomu nie ma obowiązku, prawnego ani moralnego, przekazywać jakiegokolwiek należącego do niej mienia. Natomiast odpowiadanie aktem prawnym polskiego parlamentu na istniejące w międzynarodowej przestrzeni absurdalne żądanie wąskich środowisk jest bezcelowe” – zaznaczyła.

Sejm w środę rozpoczął dwudniowe posiedzenie; posłowie zajmują się się m.in. obywatelskim projektem #ZatrzymahAborcję i obywatelskim projektem o ochronie mienia bezdziedzicznego.

Obywatelska inicjatywa ustawodawcza stop 447 dotyczy ochrony własności w Polsce przed roszczeniami dotyczącymi tzw. mienia bezdziedzicznego wysuniętymi między innymi w związku z amerykańską tzw. ustawą Just 447 – o niezwłocznym uczynieniu sprawiedliwości ocalonym z Holocaustu, którym nie zadośćuczyniono ich strat.

PAP

drukuj