fot. facebook.com/wigierski.parknarodowy

Podlaskie: kolejna partia narybku troci jeziorowej trafiła do Wigier

Kolejne 2 tys. sztuk narybku troci jeziorowej trafiło niedawno do jeziora Wigry (Podlaskie). Pracownicy Wigierskiego Parku Narodowego wpuścili w sumie do Wigier 4 tysiące sztuk tego gatunku, który ucierpiał w wyniku awarii oczyszczalni ścieków w Suwałkach sprzed dwóch lat.

Jak poinformował dyrektor WPN Tomasz Huszcza, w ciągu następnych kilku lat do jeziora Wigry ma trafić jeszcze 8 tys. narybku troci jeziorowej.

Do awarii oczyszczalni doszło pod koniec lipca 2018 roku. Przez ok. 6 godzin do rzeki Czarna Hańcza, a w efekcie do jeziora Wigry, trafiło od 2 do 2,5 tysiąca metrów sześc. ścieków. Bezpośrednio po awarii, akcję na rzece prowadzili strażacy, którzy wyławiali z Czarnej Hańczy nieczystości oraz padłe ryby. Według szacunków WPN, mogło być ich ok. pół tony.

Władze miasta zadeklarowały po tym gotowość do naprawienia szkód i dokonania kompensaty środowiskowej. Wiceprezydent Suwałk Łukasz Kurzyna zadeklarował wówczas sfinansowanie zakupu pół tony narybku.

Dyrektor WPN Tomasz Huszcza powiedział, że Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach sfinansowało pierwsze zarybienie pod koniec 2019 roku. Jednak po umorzeniu postępowania przez suwalską prokuraturę dot. awarii wycofało się ze swoich zobowiązań.

„Zarybienie, którego dokonaliśmy kilka dni temu sfinansowaliśmy z własnego budżetu, bo musimy odbudować populację troci, która ucierpiała najbardziej podczas zanieczyszczenia Czarnej Hańczy i Wigier” – dodał Tomasz Huszcza.

Według założeń WPN, do jeziora Wigier w ciągu sześciu lat ma trafić w sumie 12 tys. narybku troci jeziorowej. Do jeziora wpuszczane są osobniki odhodowane, które mają już po kilkanaście centymetrów długości.

Czarna Hańcza jest największą rzeką Suwalszczyzny. Przepływa przez tereny o unikatowych walorach krajobrazowych. Rzeka jest popularna wśród kajakarzy. Latem pływają nią tysiące turystów. Z kolei jezioro Wigry to jedno z najgłębszych i największych jezior w Polsce, które leży na terenie Wigierskiego Parku Narodowego.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl