Podlaskie: blisko 41 tys. zł z kwesty na zabytkowym cmentarzu w Łomży

Blisko 41 tys. zł przyniosła kwesta na jednym z najstarszych w regionie, zabytkowym cmentarzu w Łomży – poinformowali w czwartek jej organizatorzy z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. To nieco więcej niż przed rokiem, gdy zebrano ok. 37 tys. zł.

Początki łomżyńskiego cmentarza sięgają 1801 r. Kwesty na rzecz ratowania i renowacji zabytkowych nagrobków odbywają się tam od 1984 roku (z kilkuletnią przerwą w latach 80. ubiegłego wieku).

W Dzień Wszystkich Świętych ponad setka wolontariuszy, wśród których byli politycy, samorządowcy czy dziennikarze, zebrała 37,5 tys. zł. W czwartek kolejne 3,3 tys. zł osoby odwiedzające tego dnia cmentarz wrzuciły do specjalnych skarbon przy wejściach na nekropolię.

W ubiegłym roku podczas kwesty zebrano ok. 37 tys. zł. Prawie połowę pieniędzy przeznaczono na renowację figury Chrystusa wykonanej z cynku, przypuszczalnie pochodzącej z przełomu XIX i XX w.

Plan zakłada, że gdy zakończy się remont najbardziej reprezentatywnej kaplicy na cmentarzu w Łomży – kaplicy Śmiarowskich z 1838 r., figura trafi tam na ołtarz. Kaplica Śmiarowskich ma kształt rotundy, a dach jest kopułą. Jej renowację prowadzi, i stara się o środki na te prace, parafia katedralna. Zakończył się remont dachu tej kaplicy, ale konieczne są inne prace, które potrwają jeszcze kilka lat.

Dzięki datkom zebranym w czasie ubiegłorocznej kwesty udało się także odnowić trzy kamienne nagrobki, dwa żeliwne ogrodzenia nagrobne (trzeba było m.in. dorabiać elementy) oraz jeden monumentalny metalowy krzyż. Rok wcześniej odnowiono m.in. 43 metalowe krzyże, część z nich wróciła na nagrobki.

Zespół cmentarny w Łomży obejmuje teren cmentarza rzymsko-katolickiego oraz byłych cmentarzy prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego. Znajduje się tam ok. 450-500 zabytkowych nagrobków – poinformował Józef Babiel z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

Zaznaczył, że w informatorze o cmentarzu z 1986 r. była liczba 560, część elementów nagrobnych ulega jednak zniszczeniu. Dzięki kwestom – jak mówi Józef Babiel – udało się odnowić ok. 250 z nich. Wiele odnawianych w latach 80. ubiegłego wieku wymaga ponownych prac, ponownym renowacjom sprzyjają nowe technologie.

Na łomżyńskim cmentarzu spoczywają m.in. autor „Flory Polskiej”, znany botanik Jakub Waga (zm. 1872), pisarz Feliks Bernatowicz (zm. 1836), czy pierwszy archeolog północno-wschodniej Polski Alfons Budzyński (zm. 1855).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl