fot. flickr.com

PiS chce wprowadzić tzw. klauzulę obejścia prawa podatkowego

Rząd Prawa i Sprawiedliwości zamierza wprowadzić tzw. klauzulę obejścia prawa podatkowego. Dzięki niej – jak informuje „Gazeta Wyborcza” – fiskus będzie mógł ścigać firmy, które wyprowadzają za granicę dochody, by płacić w kraju jak najmniejsze podatki.

Szacunki m.in. firm doradczych wskazują, że duże przedsiębiorstwa zatajają rocznie od 10 mld zł do nawet 46 mld zł.

Tzw. klauzula obejścia prawa podatkowego ma się pojawić w ordynacji podatkowej. Obejmie przypadki, w których korzyść podatkowa firm przekracza 100 tys. zł. Jeśli fiskus zdoła podważyć ich zasadność, zażąda od firmy zapłaty normalnego podatku.

Europoseł i dr Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista mówi, że propozycja PiS-u powinna jak najszybciej wejść w życie.

Polskie państwo powoli zaczyna pokazywać podatnikom, że chce zając się tymi wyciekającymi z Polski miliardami. W sytuacji, kiedy większość podatników bardzo rzetelnie płaci podatki dobrze, że minister finansów mówi o tym publicznie, bo rzeczywiście polską skarbowość trzeba zdecydowanie przebudować. Kontrolerzy skarbowi powinni udawać się do tych firm, które wykazując miliardowe obroty, jednocześnie przez lata nie płacą podatku dochodowego, albo płacą ten podatek w wymiarze symbolicznym – zaznacza dr Zbigniew Kuźmiuk.

Zdaniem Ministerstwa Finansów – wprowadzenie klauzuli obejścia prawa podatkowego zwiększy dochody budżetowe w 2017 r. o 50 mln zł i po 100 mln zł w 2018 r. i kolejnych latach.

RIRM

drukuj