fot. pixabay

525 mln zł na poprawę bezpieczeństwa pieszych

Prawie 525 mln zł trafi na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych na drogach lokalnych, m.in. na doświetlenie czy oznakowanie przejść – poinformował Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.

Polityk przekazał, że w tym tygodniu wojewodowie ogłoszą nabory, w ramach których gminy i powiaty będą mogły uzyskać środki finansowe z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Maksymalna kwota dofinansowania dla jednego wniosku to 200 tys. zł.

– Zarządcy dróg będą mogli pozyskać te środki na poprawę jakości przejść dla pieszych, m.in. na ich doświetlenie i odpowiednie oznakowanie. Tam, gdzie będzie taka potrzeba, będzie można dobudować chodniki. Jeżeli jezdnia drogi będzie na to pozwalała, to możliwa będzie również budowa azylu. Są to kompleksowe zadania, które poprawią bezpieczeństwo w ruchu drogowym na drogach gminnych i powiatowych – powiedział Rafał Weber.

Polityk akcentował, że  przejścia dla pieszych muszą być w pełni bezpieczne dla niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Wiceszef resortu infrastruktury oświadczył jednocześnie, że bardzo ważnym elementem zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym są inwestycje infrastrukturalne w drogi szybkiego ruchu, w obwodnice czy sieć dróg krajowych.

Przypomniał, że dwa tygodnie temu rząd przyjął projekt uchwały „Program bezpiecznej infrastruktury drogowej na lata 2021-2024”, w ramach której przeznaczone ma być 2,5 mld zł na poprawę sieci dróg krajowych.

RIRM

drukuj