fot. flickr.com

W roku 2019 rząd wydał 20 mld zł na pomoc niepełnosprawnym

Szczególnie tępa nabrała realizacja programu „500 plus” dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Wsparcie ma trafić nawet do 850 tys. osób.

To bardzo ważny i długo oczekiwany program, skierowany do osób, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji.

– Program, który przewiduje dofinansowanie w kwocie 500 złotych dla tych osób, które spełniają te warunki, jeśli chodzi o orzeczenie – powiedział Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Od 1 października do tej pory złożonych zostało ponad 600 tys. wniosków o świadczenie uzupełniające, z czego połowa została już rozpatrzona – wskazał wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

– Szacujemy, że z tego programu skorzysta 850 tys. osób uprawnionych, będzie to budżet 4,5 miliarda zł. Te koszty będą realizowane w roku 2020 już w ramach Funduszu Solidarnościowego – mówił polityk.

W samej Małopolsce z wnioskiem o świadczenie wystąpiło ponad 45 tys. osób. Połowa z nich dostała już odpowiedź pozytywną.

„Środki te z pewnością zostaną dobrze zagospodarowane” – zaakcentowała Marta Mordarska, dyrektor małopolskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

– Dla jednego to mogą być środki przeznaczone na codzienne utrzymywanie się, dla innych na jakieś wydatki związane czy ze zdrowiem, czy też z innymi potrzebami, być może z zakupami jakiegoś sprzętu, być może z jakimś wyjazdem – podkreśliła Marta Mordarska.

Wsparcie finansowe dla niepełnosprawnych jest możliwe także dzięki ustawie o dostępności, która weszła w życie kilka miesięcy temu.

– To jest nowy instrument finansowy, którego do tej pory nie było, a który jest bardzo ważny, bardzo oczekiwany. Również dlatego, że warsztaty terapii zajęciowej nieraz borykają się również z dostępnością, bo część z nich powstała dwadzieścia kilka lat temu i stąd też duża potrzeba, żeby tę sytuację, która jest na dzisiaj, zmienić – wskazała dyrektor małopolskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zmienić, a więc doposażyć placówki zajmujące się rehabilitacją osób niepełnosprawnych oraz zlikwidować bariery infrastrukturalne. Nowy rok zapowiada kolejne udogodnienia.

– Stworzyliśmy system, za pomocą którego osoby już od nowego roku mogą, nie wychodząc z domu, w systemie elektronicznym składać wnioski czy to na turnusy rehabilitacyjne, czy to też na inne rodzaje wsparcia, pomocy finansowej ze środków PFRON – podsumowała Marta Mordarska.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl