fot. twitter.com/KancelariaSejmu

500 zł dla niepełnosprawnych zależne od podatku handlowego

Politycy PiS-u uzależniają termin wprowadzania dodatku dla niepełnosprawnych w wysokości 500 zł od obowiązywania podatku handlowego.

Jak zapewnia senator Jan Maria Jackowski, gdyby KE odwołała się od wyroku unijnego sądu, to rząd będzie szukał innych źródeł finansowania tego programu socjalnego.

Przedstawiciele władz jako możliwy termin wprowadzenia comiesięcznego świadczenia dla osób dorosłych niezdolnych do pracy wymieniają początek przyszłego roku.

– Teoretycznie jest to możliwe pod warunkiem, że byłaby jasność co do możliwości wprowadzenia podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. W zasadzie te rozwiązania prawne są już gotowe, natomiast taka ustawa wymaga czasu, jeśli chodzi o vacatio legis, nie może być wprowadzona z dnia na dzień. Jeżeli jeszcze w tej kadencji udałoby się przyjąć taką ustawę, to jest realne, że od 1 stycznia ten podatek mógłby funkcjonować, a więc byłoby źródło dla tego świadczenia – wskazał Jan Maria Jackowski.

Premier Mateusz Morawiecki w czasie majowej konwencji PiS w Krakowie zapowiedział wprowadzenie nowego dodatku w wysokości 500 zł.

W ubiegłym tygodniu nowa szefowa resortu rodziny Bożena Borys-Szopa zapewniła z kolei, że projekt w sprawie dodatku będzie opracowany do końca czerwca.

RIRM

drukuj