Warszawa: dziś ogólnopolski protest rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych

Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych szykują się do ogólnopolskiego protestu. Strajk planowany jest na dzisiaj przed gmachem Parlamentu.

Demonstracja ma być wyrazem poparcia dla tych rodziców i opiekunów, którzy już blisko tydzień okupują sejmowy korytarz.

Jednocześnie z osobami protestującymi w Sejmie dialog prowadzi strona rządowa. Dotychczas rządzący zaproponowali kilka rozwiązań. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powstanie specjalnego funduszu na rzecz osób niepełnosprawnych.

Rodzice przybyli do Parlamentu z dwoma podstawowymi postulatami. Jak deklarują, protest zakończą dopiero po tym, jak rząd przedstawi projekt ustawy realizujący ich oczekiwania. O szczegółach mówi jedna z matek, Iwona Hartwich.

– Pierwszy postulat to jest dodatek rehabilitacyjny w kwocie 500 zł dla osoby niepełnosprawnej, niezdolnej do samodzielnej egzystencji – bez kryterium. A drugi postulat jest to wyrównanie renty socjalnej, bo dzisiaj renta socjalna tych osób chorych od urodzenia to jest 84 proc. najniższej renty ZUS. Przecież to nie jest normalne, że nasze dzieci leżą na kafelkach sejmowych, a my razem z nimi. Ale po prostu mamy tak bardzo zgraną grupę i tak nawzajem sobie wszyscy pomagają, że nie narzekamy. Mamy ogromne wsparcie z zewnątrz – rodziców dzieci niepełnosprawnych. Będzie tutaj ogromny protest rodziców z całej Polski przed Sejmem – powiedziała Iwona Hartwich.

Protest rodziców dzieci niepełnosprawnych trwa od środy. Dotychczas spotkał się z nimi m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz szefowa resortu Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, Wczoraj zaprezentowano program Dostępność plus zakładający działania pomocowe dla osób niepełnosprawnych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl