Bruksela: protest rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych

Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych zaprotestują dziś przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Do zorganizowania wyjazdowej demonstracji zmusił ich brak reakcji polskiego rządu na przedstawiane od dawna postulaty.

Polski rząd nie przestrzega konwencji praw osób niepełnosprawnych – wskazują rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych. Poprzez protest chcą oni walczyć o godne traktowanie i należną pomoc. Liczą także, że UE zainteresuje się ich problemami.

Przygotowali także specjalną petycję dotyczącą łamania praw osób niepełnosprawnych w naszym kraju. Na forum Parlamentu Europejskiego ma ją przedstawić europoseł Janusz Wojciechowski. Podkreśla on, że państwo ma obowiązek prawny i moralny udzielania wszechstronnej pomocy osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom.

– Bruksela jest dobrym miejscem dla takiego protestu, dlatego że Unia Europejska wiele mówi o osobach niepełnosprawnych – to jest jeden ze standardów unijnych. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby ze strony UE był nacisk na polski rząd do pilnego rozwiązania tej sprawy. Liczymy przede wszystkim na taką presję polityczno-moralną. Polskie władze do tej pory bardzo często są uległe w obliczu różnych dyrektyw, unijnych wymagań, czasem w nadmiarze z nadgorliwością tym unijnym przepisom się podporządkowują. Tu jest akurat okazja, żeby się podporządkowały w dobrej sprawie – mówi europoseł Wojciechowski.   

Opiekunowie nie zgadzają się m.in. na procedowanie ustawy, która ma obniżyć świadczenia pielęgnacyjne. Rodzice opiekujący się niepełnosprawnymi dziećmi złożyli  w tej sprawie petycje z postulatami w kancelarii m.in. premiera, a także marszałka Sejmu.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl