fot. PAP

Osoby niepełnosprawne tracą pracę w następstwie ustawy okołobudżetowej

16 tys. osób w przeciągu pół roku straciło pracę na chronionym rynku zatrudnienia. 50 zakładów pracy chronionej upadło. To efekt ustawy okołobudżetowej – alarmuje PiS.         

Politycy tej partii zwracają uwagę, że do ich biur poselskich i senatorskich zgłaszają się osoby niepełnosprawne, organizacje i pracodawcy. Podczas prac nad ustawą byli zapewniani przez rząd, że rynek otwarty przejmie te osoby, które pracowały dotąd na rynku chronionym – przypominają.

W tym czasie pojawiło się jedynie 3 tys. ofert pracy dla tych osób – zauważa  poseł Bogdan Rzońca.

– Saldo jest takie, że w sumie 13 tys. osób niepełnosprawnych straciło pracę jako osoby niepełnosprawne. Panie premierze, ile jeszcze osób niepełnosprawnych musi stracić pracę w Polsce, żeby rząd dowiedział się, że ci ludzie są dzisiaj w krytycznej sytuacji? Oni, ich opiekunowie, ich pracodawcy i po prostu ludzie najbiedniejsi – pyta polityk.

Senator Bogdan Pęk powiedział, że prawdziwe oblicze rządu Donalda Tuska jest pokazywane społeczeństwu dzień po dniu – to taśmy prawdy czy działania zmierzające do odebrania wszystkich przywilejów socjalnych.

– Jest to państwo-draństwo, które świadomie zmierza do polityki uderzającej w podstawy bytu ludzi najbiedniejszych, jednocześnie zatrudniając w ciągu tych niecałych dwóch kadencji ponad 100 tys. ludzi zaprzyjaźnionych politycznie. To nie może być tolerowane. To polityka, która prowadzi do zapaści świadomości narodowej i odwrócenia się polskiego społeczeństwa od jakiejkolwiek władzy – zaznacza senator.

RIRM

drukuj