fot. Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Nowe przepisy dotyczące zatrudnienia do pomocy przy zbiorach

Od tygodnia obowiązują nowe przepisy dotyczące zatrudnienia przez rolników pracowników do pomocy przy zbiorach. Nowy typ umowy ma szansę przyczynić się do likwidacji szarej strefy w rolnictwie.

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym wprowadza tzw. umowę o pomocy przy zbiorach. Może ona zostać zawarta na okres maksymalnie sześciu miesięcy pomiędzy rolnikiem a osobą, która pomaga sezonowo.

– Tym, co jest rewolucyjne w nowej umowie, jest fakt, że będzie ona podlegać oskładkowaniu. Składki będzie płacił rolnik, który zatrudni pomocnika. Będą to składki na ubezpieczenia wypadkowe, macierzyńskie, chorobowe oraz składka zdrowotna, przy czym będą one zryczałtowane. Ich wysokość będzie kształtować się na poziomie około 180 zł miesięcznie – wyjaśniła Monika Kolasińska, radca prawny.

Takie zmiany mają szansę uregulować stosunki pomiędzy rolnikiem a osobą przez niego zatrudnioną.

– Tego rodzaju zmiana ma szansę ucywilizować tę branżę zatrudnienia pracowników sezonowych, ponieważ dotychczas wykonywali oni pracę w tzw. szarej strefie i de facto pracowali bez żadnych umów – zwróciła uwagę Monika Kolasińska.

Ta nowela to także ukłon w stronę pracowników ze wschodu, głównie Ukrainy i Białorusi. Będą oni mieli możliwość legalnego zatrudnienia przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym po stronie pracodawcy. Jednak zdaniem eksperta, zmiany te to zaledwie niewielki krok do przodu.

– Zmiany oceniam jako mały krok naprzód. Dlaczego mały? Przedstawiciele pracowników i związków zawodowych zwracają uwagę na to, że znowelizowana ustawa nie będzie zawierała żadnych gwarancji dotyczących minimalnego wynagrodzenia dla osób wykonujących pracę sezonową. Jest to problematyczne o tyle, że nie będziemy mieli żadnej gwarancji uposażenia, które będzie otrzymywał pomocnik rolnika w zamian za wykonywanie swojej pracy – podkreśliła Monika Kolasińska.

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników została podpisana przez prezydenta RP z dniem 8 maja. Większość jej zapisów weszło w życie w ubiegłym tygodniu, pozostałe zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj