Zwolnienia grupowe w H. Cegielskim

W poznańskiej Fabryce Silników Agregatowych i Trakcyjnych pracę ma stracić 30 procent załogi. Jest to spółka córka legendarnych Zakładów Hipolita Cegielskiego. Dla połowy zwalnianych związkowcom udało się wynegocjować realizację programu dobrowolnych odejść.

Zakłady Hipolita Cegielskiego w Poznaniu to duma i tradycja Wielkopolski. Ale ostatnie lata były nienajlepsze dla przedsiębiorstwa.

W 2009 roku zlikwidowano przemysł stoczniowy. Byliśmy producentem silników okrętowych, dlatego nie możemy się pozbierać – powiedział Tadeusz Pytlak, przewodniczący „Solidarności” w HCP.

Teraz zamówienia są, ale brakuje zaliczek. Doświadczenie ubiegłych lat podpowiada, żeby nie zaczynać prac bez wcześniejszego zabezpieczenia się. Gorzej sytuacja wygląda w sprywatyzowanej części zakładu – Fabryce Silników Agregatowych. To tu ma dojść do zwolnień grupowych.

Zwolnienia wynikają z braku pracy oraz potrzeby obniżenia kosztów produkcji – powiedział Marek Tyliński, wiceprzewodniczący „Solidarności” w Fabryce Silników Agregatowych.

Zwolnionych ma być 30 procent załogi. Z 225 pracowników zakładu pracę straci 70 osób. Odkąd pojawiła się informacja o zwolnieniach związki zawodowe negocjują z pracodawcą.

Żeby złagodzić zwolnienia grupowe podpisaliśmy program dobrowolnych odejść – powiedział Marek Tyliński, wiceprzewodniczący „Solidarności” w Fabryce Silników Agregatowych.

Z programu skorzysta połowa zwalnianych, a więc 35 dotychczasowych pracowników. O zwolnieniach grupowych urząd pracy poinformowano już w grudniu.

Informację o tym, że Fabryka Silników Agregatowych będzie zwalniać otrzymaliśmy pod koniec ubiegłego roku – powiedziała Magdalena Morze z Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu.

Fabryka Silników Agregatowych od 2011 roku jest własnością libańskiego holdingu Sakr, który kupił FSA za 53 miliony złotych.

Sakr nie dał żadnych zamówień. Zaznaczam, żadnych zamówień, żadnych inwestycji. Wykorzystał pieniądze, które zostały przejedzone i wyprowadzone – powiedział Tadeusz Pytlak, przewodniczący „Solidarności” w HCP.

Źle się dzieje także w samych zakładach Cegielskiego. Dla ratowania sytuacji zarząd spółki planuje sprzedaż pięciu budynków dawnej fabryki W-7 położonej przy ulicy Hetmańskiej. W latach 70-tych w Zakładach Cegielskiego pracowało ponad 25 tysięcy osób, dziś jest to zaledwie 5 tysięcy pracowników.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl