fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Ks. kard. P. Parolin: chrzest oznaczał dla narodu polskiego radykalny przełom

Chrzest dla narodu polskiego oznaczał radykalny przełom mentalności i kultury i dał początek nowej drodze rozjaśnionej światłem Chrystusa i nauczaniem Kościoła – podkreślił w homilii ks. kard. Pietro Parolin podczas Mszy św. na poznańskim stadionie.

Eucharystia pod przewodnictwem Legata Papieskiego, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, ks. kard. Pietro Parolina, zwieńczyła centralne obchody jubileuszu Chrztu Polski.

Legat Papieski powiedział, że Ojciec św. Franciszek – który oczekuje na przybycie do Polski na Światowe Dni Młodzieży – poprzez swojego specjalnego przedstawiciela pragnie uczestniczyć w radości tych obchodów. Homilię ks. kard. Pietro Parolina odczytał ks. bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

– Papież Franciszek w liście, w którym mianował mnie swoim legatem, napisał: „Kościół w Polsce zawsze utrzymywał szczególną więź z narodem i starał się weselić z tymi, którzy się weselą i płakać z tymi, którzy płaczą”. Wydarzenia tych 1050 lat, jakie upłynęły od początków chrześcijaństwa w Polsce, świadczą przed światem o waszej wierności względem otrzymanego przez was chrztu, nawet w najsmutniejszych i najciemniejszych chwilach. Te długie wieki wszechstronnie udowodniły, że to, co przed chwilą usłyszeliśmy we fragmencie Ewangelii św. Mateusza, odpowiada prawdzie: „Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” – brzmiał fragment homilii ks. kard. Pietro Parolina, odczytany przez ks. bp Artura Mizińskiego.

Ks. kard. Parolin w homilii przypomniał nauczanie Ojca św. Franciszka, abyśmy na mocy chrztu stawali się misjonarzami.

– Zażyłość Kościoła z Jezusem jest zażyłością „w drodze”, a komunia „w samej swej istocie przyjmuje kształt komunii misyjnej”. Jest sprawą żywotną, aby Kościół, przyjmując wiernie wzór Mistrza, wychodził dzisiaj głosić Ewangelię wszystkim ludziom, w każdym miejscu, przy każdej okazji, nie zwlekając, bez niechęci i bez obaw. Radość Ewangelii jest dla całego ludu, nie można z udziału w niej wykluczać nikogo – czytamy w homilii ks. kard. Pietro Parolina.

Podczas Mszy Św. dziękczynnej udzielono sakramentu chrztu dorosłym osobom.

Przed południem na poznańskim stadionie odbyło się spotkanie ewangelizacyjne pod hasłem „Gdzie chrzest, tam nadzieja”. Świętowanie na stadionie zakończy wieczorny koncert jubileuszowy.

Poszczególne punkty uroczystości transmitowały Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj