Rzecznik KEP: 1050-lecie Chrztu Polski wspólnym świętem Kościoła i państwa

O 1050. Rocznicy Chrztu naszego kraju mówił w TV Trwam mówił ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Gość „Polskiego Punktu Widzenia” zwrócił uwagę, że nadchodzący jubileusz „to nie tylko wydarzenie religijne, ale także państwowe”. Jedno drugiemu nie przeczy – zaznaczył.

W rozmowie z red.  Dariuszem Pogorzelskim ks. Profesor poruszył m.in. tematy organizacyjne tegorocznych uroczystości i historycznego znaczenia chrztu Polski. Przypomniał też okoliczności i przebieg milenijnego jubileuszu.

W kontekście wspólnego charakteru nadchodzącego wydarzenia, ks. Profesor wskazał, iż „można powiedzieć, że to są 1050. urodziny i Kościoła katolickiego na ziemiach Polskich, i 1050. urodziny państwa polskiego”. To dlatego ze strony Kościoła katolickiego wyszła propozycja, by świętować je wspólnie. „Jest to nasz wspólny jubileusz” – podkreślił.

Nawiązując do poznańskiej części obchodów, ks. Profesor wskazał, że „pierwszy raz w historii parlamentu Zgromadzenie Narodowe będzie poza Warszawą”. Jako goście będą w nim uczestniczyć przedstawiciele Episkopatu Polski, ale i innych episkopatów.

Chrzest (…) ma też znaczenie łączące nas z innymi krajami. To znaczy, w tym momencie, kiedy przyjęliśmy chrzest, przyjęliśmy dziedzictwo kultury, tradycję chrześcijańską i ubogaciliśmy się o wielką, wielką rodzinę. To jest szczególnie ważne w kontekście zbliżających się Światowych Dni Młodzieży – zauważył rzecznik KEP.

Ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik poinformował o gościach z Czech, ale – jak zaznaczył – nie będą to jedyni zagraniczni przedstawiciele Kościoła biorący udział w polskim święcie.

Rzecznik Episkopatu Polski podkreślił, że obok rocznicy chrztu, w 2016 roku w Krakowie odbywają się także Światowe Dni Młodzieży – wydarzenie „przełomowe”. To będzie niezwykły czas świadectwa – powiedział ks. Profesor.

 [Zobacz całość programu]

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl