Przewodniczący KEP składa życzenia Irlandczykom

W dniu św. Patryka, który jest w Irlandii świętem narodowym, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki kieruje do wszystkich mieszkańców tego kraju serdeczne życzenia.

„Irlandię łączą z Polską szczególne więzi wypływające z chrześcijańskich korzeni, wspólnoty wiary i hierarchii wartości. Wśród nich pierwsze miejsca po Bogu zajmują rodzina i ojczyzna. Życzę, by narodowy symbol tego kraju – trójlistna zielona koniczynka – była znakiem nadziei, a św. Patryk wypraszał wszystkim potrzebne łaski” – napisał przewodniczący Episkopatu Polski w życzeniach skierowanych do mieszkańców Irlandii, przekazanych PAP przez biuro prasowe KEP w sobotę.

Podkreślił w nich, że Irlandczycy, podobnie jak Polacy, są przywiązani do wartości chrześcijańskich, które tworzyły i tworzą nadal kulturę europejską. Zauważył także, że znacząca jest obecność Polaków w tym kraju.

„W ostatnich kilkunastu latach związek między naszymi krajami jeszcze bardziej się zacieśnił za sprawą osób, które wyjechały z Polski do pracy w Irlandii w ramach Unii Europejskiej” – dodał ks. abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu Polski skierował serdeczne życzenia także do irlandzkiej Polonii.

„We współczesnej Europie potrzebujemy takiej jedności, która wyraża się we wspólnym systemie wartości. Życzę wszystkim rodakom, aby jednoczyli nasze narody w trosce o najwyższe wartości” – wskazał ks. abp Gądecki.

Święty Patryk jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych świętych na świecie. Patryk urodził się około 385-389 roku, a zmarł 17 marca 461. Pochodził z Brytanii, z rodziny, od czterech pokoleń chrześcijańskiej. Jego ojciec był diakonem. Patryk mając 16 lat, znał prawdy wiary, ale nie był głęboko wierzący. Został porwany przez piratów do Irlandii. Tam przez 6 lat, kupiony przez jednego z właścicieli ziemskich, musiał pracować jako pasterz.

Jak głosi legenda, w tym właśnie okresie został szczególnie natchniony przez Boga, a dzięki jego pomocy zbiegł z wyspy w wieku 20 lat. Wtedy też dostał przekaz od Boga, by nawrócić pogańską Irlandię na chrześcijaństwo.

Rozpoczął studia teologiczne, by następnie już jako biskup powrócić tam z misją. Działalność misyjną prowadził przez 40 lat, uczynił wiele cudów, które pomagały w nawracaniu Irlandczyków. Praca świętego Patryka doprowadziła do chrystianizacji środkowej, zachodniej i północnej części wyspy oraz wprowadziła zorganizowaną formę działalności kościelnej.

Irlandia nazywana jest zieloną wyspą. Koniczyna (shamrock) jest tam bardzo popularną rośliną. Natomiast św. Patryk wykorzystał ją do wytłumaczenia tajemnicy Trójcy Przenajświętszej – jednego Boga w trzech Osobach.

Wierni w dzień św. Patryka przypinają sobie trójlistną koniczynę, symbol Trójcy Świętej, o której św. Patryk miał mówić na początku każdej swojej misji. Koniczynka jest też wyrazem nadziei na zjednoczenie Irlandii.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl