[TYLKO U NAS] Rzecznik KEP: Wypełnienie przykazań miłości Boga i bliźniego znaczy więcej niż ofiary i całopalenia

Wiemy dokładnie, że jeżeli wypełnimy dwa przykazania – miłości Boga i miłości bliźniego – znaczy to więcej niż różne ofiary czy całopalenia, ale również może to być czas różnych postanowień – akcentował ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, podczas rozmowy z TV Trwam News.

– Adwent to jest czas radosnego oczekiwania. Z jednej strony my oczekujemy na Boże Narodzenie i chcemy coś przynieść Panu Jezusowi, a z drugiej strony Jezus nas oczekuje w tym Bożym Narodzeniu. Chce się z nami spotkać szczególnie w Eucharystii, ponieważ Komunia Święta to przyjęcie tego samego Chrystusa, który narodził się w Betlejem. To jest dla nas fundamentem – powiedział ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski zaznaczył, że najlepszym przygotowaniem w Adwencie jest wypełnienie dwóch przykazań: przykazania miłości Boga i bliźniego.

– Kiedyś może Adwent kojarzył się z pokutą, a teraz wiemy dokładnie, że jeżeli wypełnimy dwa przykazania, znaczy to więcej niż różne ofiary czy całopalenia, ale również może to być czas różnych postanowień – wskazał kapłan.

Jednocześnie podkreślił, iż nie chodzi o wielkie postanowienia, bo czasem możemy im nie sprostać.

– Małe postanowienia są realne. Na przykład papież Franciszek zachęca, żeby nosić ze sobą Pismo Święte. Teram możemy je mieć nawet w komórce. To może być naszym postanowieniem na Adwent – oznajmił ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Kapłan w rozmowie z TV Trwam odniósł się także do wagi II niedzieli Adwentu. Od lat jest to dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie.

– Wielu naszych rodaków zostało wywiezionych na Wschód i teraz ich potomkowie chodzą do kościoła. Czasem mają bardzo trudne życie, trudne warunki, dlatego w tę niedzielę chcemy śpieszyć im z pomocą. Modlimy się w intencji posługi kapłanów, których tak wielu pojechało właśnie na Wschód, aby pomagać naszym rodakom, ale nie tylko. Kościół katolicki obejmuje również inne narody – wskazał rzecznik KEP.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl