fot. nbp.pl

Specjalny banknot z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski

Narodowy Bank Polski wyemituje banknot o nominale 20 zł z wizerunkiem księcia Mieszka I i Dobrawy, który upamiętni 1050. rocznicę chrztu Polski.

To ósmy banknot kolekcjonerski w historii banku. Od dziś będzie on dostępny w kasach Narodowego Banku Polskiego. Trzeba się spieszyć, ponieważ wydrukowano 35 tys. sztuk.

Anna Wójcicka, dyrektor Biura Prasowego NBP, mówi, że na przedniej stronie banknotu znajduje się wizerunek ojców chrześcijańskiej Polski. Z drugiej strony zamieszczono wizerunek katedry gnieźnieńskiej, a także kielich królewski, zwany również kielichem Dąbrówki.

– Banknot różni się od banknotów obiegowych przede wszystkim kolorystyką. Jest bardzo nietypowa. Projekt jest utrzymany w tonacji różowo–niebieskiej. Jest wyjątkowy i bardzo zachęcamy do zainteresowania się nim. Jego wymiar symboliczny jest również wyjątkowy i myślę, że jest to naprawdę piękny sposób upamiętnienia tak ważnego wydarzenia w historii naszego kraju, jak 1050. rocznica chrztu Polski – podkreśla Anna Wójcicka, dyrektor Biura Prasowego NBP.

Banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł będzie dostępny w cenie 75 zł.

Pierwszy kolekcjonerski banknot upamiętniał postać Jana Pawła II. NBP wyemitował go 16 października 2006 r.

RIRM

drukuj