Rząd m.in. o VAT na niektóre produkty medyczne

Rząd zajmie się we wtorek m.in. projektem podwyższającym VAT na niektóre produkty medyczne. Omówi także projekt przekształcenia Akademii Obrony Narodowej w Warszawie w Akademię Sztuki Wojennej oraz propozycje zmian w prawie ws. pracowników z Unii Europejskiej.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, którym we wtorek zajmie się Rada Ministrów, zakłada podwyższenie VAT do stawki podstawowej 23 proc. z dotychczasowej stawki 8 proc. m.in. na niektóre wyroby z gumy i soczewki inne niż korekcyjne.

Projekt dostosowuje polskie prawo do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z czerwca 2015 roku, zgodnie z którym obniżoną stawkę VAT można stosować tylko do produktów służących ściśle określonym celom medycznym lub obniżaniu niepełnosprawności.

Ministrowie omówią także propozycje zmian w kilku ustawach, przygotowane przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej, mające na celu ułatwienie i pomoc w korzystaniu z prawa do swobodnego przepływu pracowników wewnątrz UE. Projekt wynikający z unijnego prawa ma zapewnić m.in. wsparcie równego traktowania takich osób i przeciwdziałać ich dyskryminacji.

Rząd zajmie się także projektem przekształcającym od 1 października Akademię Obrony Narodowej w Warszawie w Akademię Sztuki Wojennej. Nowa Akademia ma realizować zadania określone przez MON, odpowiadające potrzebom sił zbrojnych, „stanowiąc ich zaplecze analityczne i eksperckie”. Projekt mówi, że „Akademia może kształcić osoby cywilne”, zaś w uzasadnieniu napisano, że chodzi tu o nauczanie „w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego i obronności państwa, w szczególności na potrzeby administracji centralnej i samorządu terytorialnego”.

Ministrowie omówią także projekt zmian w ustawie o transporcie drogowym. Zakłada on likwidację 16 wojewódzkich inspektoratów transportu drogowego i przekazanie ich zadań i kompetencji kontrolnych do 10 delegatur Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Według autorów projektu „likwidacja nadmiernie rozbudowanych struktur administracji rządowej w terenie pozwoli na podniesienie efektywności działania oraz wygenerowanie oszczędności w wysokości 10 proc. budżetu likwidowanych jednostek i ograniczenie o 10 proc. liczby etatów”.

Ponadto rząd ma zapoznać się z informacją dotycząca prac w Ministerstwie Rozwoju zmierzających do poprawy otoczenia prawnego funkcjonowania przedsiębiorców (etap 1 – I półrocze 2016 r.).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl