fot. PAP

Busko-Zdrój: wznowiono pracę oddziału geriatrycznego

Jedyny w regionie świętokrzyskim oddział geriatryczny w szpitalu w Busku-Zdroju w czwartek wznowił pracę. Działalność oddziału została zawieszona w marcu z powodu braku specjalistów.

Jak powiedziała rzeczniczka świętokrzyskiego NFZ Beata Szczepanek, dyrekcja szpitala w Busku-Zdroju przesłała do Funduszu pismo z informacją o wznowieniu działalności oddziału oraz wykaz kadry, która będzie tam pracowała.

-„Sprawdziliśmy ten wykaz bardzo dokładnie, sprawdzaliśmy, czy szpital spełnia normy i standardy merytoryczne oraz czy jest wystarczająca liczba lekarzy i pielęgniarek. Okazało się, że tak” – dodała Szczepanek.

Oddział geriatryczny powstał w styczniu tego roku, a już w marcu zawiesił działalność, ponieważ nie udało się znaleźć wystarczającej liczby specjalistów. Kierownik oddziału organizacyjno-prawnego z ZOZ w Busku-Zdroju Grzegorz Lasak powiedział w czwartek, że jest ogromne zapotrzebowanie na działalność takiego oddziału. Dodał, że pacjenci mają do dyspozycji 35 łóżek, a prace oddziału nadzoruje lekarz geriatra.

„To jest punkt honoru, by utrzymać działalność oddziału, będziemy wspomagać się lekarzami internistami oraz innymi specjalistami” – mówił Lasak.

Jak ocenił, problem braku specjalistów, który dotknął buski szpital, dotyczy placówek w całym kraju, a specjaliści są „wykradani” poprzez oferowanie im większych pieniędzy przez inne szpitale. Taka sytuacja – jego zdaniem – jest niezależna od dyrekcji i mogłaby być rozwiązana zmianami systemowymi.

Na funkcjonowanie oddziału geriatrycznego w Busku-Zdroju NFZ zaplanował 2 mln zł. Jak powiedziała Szczepanek, szpital otrzymał do tej pory 400 tys. zł za wykonane świadczenia. Gdy oddział był zawieszony, pieniędzy nie dostawał.

Ponad 15 proc. mieszkańców woj. świętokrzyskiego ma powyżej 65 lat. Region liczy ok. 1,2 mln mieszkańców. W Polsce działa jedynie 35 oddziałów geriatrycznych z ok. 750 łóżkami; pracuje tam ok. 270 geriatrów. Tymczasem ludzie starsi to ok. 13 proc. społeczeństwa.

PAP

drukuj