Oszczędzanie kosztem chorych

Od miesiąca osoby, które zrezygnowały z pracy by opiekować się starszymi i chorymi rodzicami są bez prawa do zasiłku. Straciły też ubezpieczenie emerytalne i zdrowotne. W takiej sytuacji jest blisko 100 tys. osób.

Dla opiekunów chorych dorosłych ustawa przewiduje świadczenie 520 zł zasiłku, ale tylko wtedy, kiedy dochód rodziny nie przekracza 623 zł na osobę.

Ustawa koalicji PO-PSL uderza w najbardziej potrzebujących i doświadczonych chorobą obywateli. Rząd usprawiedliwia się pseudo oszczędnościami. Tej taktyki nie stosuje natomiast względem swoich urzędników – zauważa poseł Jadwiga Wiśniewska.

  – Odbierając prawo do zasiłku pielęgnacyjnego w wysokości 520zł, opiekunowi osoby niepełnosprawnej, rząd pobawią ponad 100 tys. osób prawa do ubezpieczenia zdrowotnego. Tym samym nie zapewnia im ubezpieczenia emerytalnego. To jest działanie haniebne. Z drugiej strony gdy położymy na szali pseudo oszczędności w wysokości 170 mln zł, to przypatrzmy się ile setek milionów rząd wydaje na nagrody dla ministrów i wojewodów. W ubiegłym roku ta kwota zbliżyła się do pół miliarda złotych, tam rząd nie szuka oszczędności – powiedziała pos. Jadwiga Wiśniewska.

Z kolei według nowym przepisów zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 820 zł przysługuje bez żadnych kryteriów dochodowych jedynie rodzicom i najbliższym krewnym dzieci niepełnosprawnych, którzy zrezygnowali z pracy. PiS złożył do laski marszałkowskiej projekt ustawy i zaskarżył rządową ustawę do TK, gdyż jak dodaje poseł – narusza ona konstytucyjną zasadę ochrony praw nabytych. Rząd skazał tym samym blisko 100 tys. osób na nędzę – alarmuje poseł Jadwiga Wiśniewska.

– Prawo i Sprawiedliwość przygotowało nowelizacje tej ustawy, i zaskarżamy ten projekt Platformy do Trybunału Konstytucyjnego, bowiem uważamy że rozwiązania wprowadzone przez rząd naruszają konstytucyjną ochronę praw nabytych. Jesteśmy przeświadczeni, że Trybunał przyzna nam racje. Pragnę zauważyć że rzecznik praw obywatelskich również zaskarżyła tę ustawę do Trybunału – dodała pos. Jadwiga Wiśniewska.

RIRM

drukuj