Mogą wzrosnąć ceny leków w Polsce. UE pracuje nad projektem

Europosłowie pracują nad projektem, który ma zrównać ceny medykamentów na terenie całej Unii Europejskiej. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, ma to służyć zapewnieniu równości i solidarności w handlu lekami w Unii.

Zmiany spowodują, że w Niemczech, Francji czy krajach skandynawskich ceny leków spadną. W przypadku m.in. Polski oznacza to jednak podwyżkę obecnych cen nawet o kilkaset procent.

Ewentualne zmiany uderzą także w polskie firmy farmaceutyczne, dla których eksport leków stałby się nieopłacalny.

Europoseł Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia, zwraca uwagę, że wprowadzenie przepisów byłoby dla Polski skrajnie niekorzystne.

– Z tego, co zapowiadano miał to być raport, który wymuszał na Komisji Europejskiej przygotowania stosownych rozwiązań prawnych, które zrównają ceny leków, zwłaszcza leków generycznych, czyli dobrych, ale nie opatrzonych patentem, w całej Unii Europejskiej. Po pierwsze, takie postępowanie nie do końca jest zgodne z traktatem europejskim. Po drugie, widzę, że jest to zamysł, by biedniejsze kraje zapłaciły za sprawdzone leki więcej. Gdyby udało się to Komisji przeforsować, a następnie zmusić Komisję Europejską do zajęcia się tym problemem byłoby to skrajnie niekorzystne rozwiązanie dla polskich pacjentów, a i tak nie wszyscy mogą pozwolić sobie na ich zakup – podkreśla Bolesław Piecha.

Projektem europarlamentarnej komisji zdrowia ma trafić pod obrady całej izby najprawdopodobniej w październiku.

Jeżeli większość europosłów go poprze, propozycja trafi pod obrady KE.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl