fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

MZ nie dopilnowało przepisów dot. wywożenia leków za granicę

Przez niezgodne z prawem interpretacje Ministerstwa Zdrowia, hurtownie wywiozły z kraju leki warte miliony złotych. O sprawie informuje jedna z rozgłośni radiowych.

Departament lekowy resortu zdrowia, pozwalał hurtowniom farmaceutycznym by nie przestrzegały przy wywozie medykamentów pięcio-procentowej marży.

W efekcie wywóz leków opłacał się o wiele bardziej niż sprzedaż ich w Polsce.

Na wniosek posła PiS-u Tomasza Latosa, opinię w tej sprawie wydało Biuro Analiz Sejmowych. Z wykładni przepisów jasno wynika, że hurtownicy powinni płacić marże.

Naczelna Rada Aptekarska już na etapie legislacji ustawy refundacyjnej, zwracała uwagę, że musi być doprecyzowana marża przy wywozie leków za granicę – podkreśla prezes rady Grzegorz Kucharewicz.

– Zawsze staliśmy na stanowisku, że marża – niezależnie od tego czy leki są wydawane, dystrybuowane w kraju czy za granicą – powinna być stała. Gdyby była taka interpretacja, to nie byłoby pokusy do wywożenia leków za granicę. Przecież kolejne pisma i interpretacje, które wychodziły z Ministerstwa Zdrowia wręcz zachęcały do takiego wywozu – wskazuje Grzegorz Kucharewicz.     

Szef resortu zdrowia Bartosz Arłukowicz, jest jedną z osób, która wczoraj podała się do dymisji w związku z tzw. aferą taśmową.

RIRM

drukuj