fot. pixabay.com

Resort zdrowia podejmuje działania w celu zwiększenia liczby testów na obecność koronawirusa

Wraz ze wzrostami zachorowań na koronawirusa Ministerstwo Zdrowia stara się zwiększyć liczbę wykonywanych testów na obecność SARS-CoV-2.

W przyszłym tygodniu do stacji testowania trafić ma kilka milionów testów antygenowych. Jednocześnie od jutra będzie można testować się w aptekach. Ministerstwo Zdrowia zastrzega jednak, że nie będzie to możliwe od razu we wszystkich, które są zainteresowane możliwością wykonywania testów.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia, poinformował, że obecnie farmaceuci przechodzą szkolenia dotyczące tego, jak przeprowadzać testy.

– Wczoraj przeszkoliliśmy 3 tys. farmaceutów z zakresu zasad testowania i pobierania wymazu. Dziś kolejne 2 tys. farmaceutów uczestniczy w szkoleniu pobierania próbek wymazowych. Ponadto podłączamy dziś apteki do systemu informatycznego, w ramach którego raportujemy wyniki. Pierwsze apteki będą mogły już uczestniczyć od jutra w tym systemie. Nie spodziewajmy się jednak, że od jutra będzie „wysyp” tych aptek. W ciągu najbliższych dni apteki będą ruszały, jednak fakt, że 5 tys. farmaceutów uczestniczyło w szkoleniach, oznacza, że jest zainteresowanie. Dodatkowo w najbliższych dniach zmienimy zasady testowania wśród laboratoriów i stacji prywatnych – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Wojciech Andrusiewicz przekazał, że dostaną one możliwość wykonywania również testów antygenowych. Obecnie wykonują tylko testy genowe.

Minionej doby wykonano ponad 173400 testów na COVID-19. Wykryto 53420 nowych zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarły 62 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 214 osób. Odsetek osób, które zaraziły się wariantem omikron, wynosi obecnie 42 proc.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl