fot. PAP/Radek Pietruszka

„Białe plamy” polskiej onkologii

Nowy Minister Zdrowia przedstawi senatorom informację na temat „białych plam” polskiej onkologii. Kontekstem są wyzwania dla nowego Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. W tej chwili powinno się rozpoczynać posiedzenie senackiej Komisji Zdrowia w tej sprawie.

W ubiegłym miesiącu Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaprezentowało raport, w którym wskazano, że na niektórych obszarach Polski mieszkańcy nie mają dostępu do części świadczeń onkologicznych. Największe problemy są z dostępem do radio- i chemioterapii.

Senator Prawa i Sprawiedliwości, onkolog Dorota Czudowska, mówi, że należy poświęcić więcej uwagi kwestiom onkologii.

W 2025 roku możemy mieć nawet 200 tys. zachorowań rocznie. Teraz mamy ok. 150 tys. Jest to związane ze starzeniem się społeczeństwa i różnymi czynnikami ryzyka zachorowań na nowotwory. Onkologia powinna być priorytetem wszelkich działań polityków, lekarzy, pielęgniarek i całego społeczeństwa, żeby z tym problemem się uporać – powiedziała senator Dorota Czudowska.

Obecnie Polska lokuje się na ostatnich miejscach w Europie pod względem wyników leczenia onkologicznego.

Z kolei od wskaźników pięcioletnich przeżyć pacjentów chorujących na nowotwory, uzyskiwanych średnio w krajach UE, dzieli nas od kilku do kilkunastu punktów procentowych. Oznacza to corocznie przedwczesną śmierć kilkudziesięciu tysięcy osób – podkreślają autorzy raportu.

RIRM

drukuj