fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Prof. Chazan apeluje do rządu ws. pigułki śmierci

Prof. Bogdan Chazan apeluje do premier Ewy Kopacz i ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza o wycofanie środków tzw. koncepcji awaryjnej z rynku farmaceutycznego.

Od dziś w aptekach dzieci, które ukończyły 15 rok życia, mogą bez recepty kupić tzw. pigułkę „dzień po”.

Komisja Europejska zgodziła się, by poszczególne kraje same zdecydowały o tym, czy wprowadzą wczesnoporonny preparat bez recepty. Polski rząd dał jednak temu zielone światło.

Przeciwko wdrożeniu do obrotu preparatu EllaOne protestowało wiele środowisk.

Prof. Bogdan Chazan, ginekolog i położnik, w spocie przygotowanym przez Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny podkreśla, że należy powiedzieć „stop” pigułce śmierci.

Wiemy przecież wszyscy, że mogą one powodować nieprzyjemne i groźne objawy uboczne u kobiet. Mogą być przyczyną zaburzeń zdrowia prokreacyjnego czy zaburzeń cyklu miesiączkowego. Mogą niszczyć życie ludzkie w najwcześniejszym stadium wtedy, gdy zostaną przyjęte w drugiej fazie cyklu miesiączkowego. Pani premier, panie ministrze, nie można zgodzić się na taką sytuację, kiedy są one powszechnie dostępne również dla dzieci, 15, 16–letnich – tłumaczy prof. Bogdan Chazan.

Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny zachęca do podpisywania się pod petycją do rządu. Można to zrobić wchodząc na stronę STOPpigulce.pl. [http://www.stoppigulce.pl/]

Do tej pory swój podpis złożyło 2308 osób.

RIRM

drukuj