fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Wchodzi nowe prawo farmaceutyczne

Wywóz leków za granicę będą kontrolować inspekcja farmaceutyczna i minister zdrowia – informuje jedna z gazet. Dziś zaczyna obowiązywać nowelizacja prawa farmaceutycznego, która ma zapobiegać brakom leków w aptekach.

Prowadzący hurtownię farmaceutyczną przedsiębiorca będzie musiał zgłosić zamiar wywozu leków za granicę do Głównej Inspekcji Farmaceutycznej.

Inspekcja może sprzeciwić się eksportowi w ciągu 30 dni, jeśli uzna, że w kraju pacjenci nie mają dostępu do tych leków.

Czesław Hoc, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz lekarz, podkreśla, że to nie ograniczy wywozu leków za granicę.

– Zrobiono takie przepisy, które dalej będą stwarzały warunki dla nielegalnego wywozu leków za granicę. Przepisy wciąż są miękkie i dalej będzie tak, że jeśli przedsiębiorca będzie miał 19 czy 16 hurtowni. W jednej hurtowni udowodni się, że dokonuje procederu wywozu leków za granicę, to dostanie karę, którą zrekompensuje sobie praktycznie w ciągu jednego dnia, a w pozostałych hurtowniach dalej będzie uprawiał ten proceder. Jest to bardzo niebezpieczny proceder, ponieważ ma on skalę 2,5 mld złotych. Polski pacjent płaci najdrożej. Co trzeci pacjent nie wykupuje leków w polskich aptekach z uwagi na wysokie ceny – mówi poseł Czesław Hoc.

Zarówno producenci, hurtownie, jak i apteki będą musieli zgłaszać do systemu informację o ilości lekarstw wraz z kodami identyfikującymi. Ma to zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

RIRM

drukuj