Nie bójmy się słów o miłości do Boga i Polski

Słowo powitania o. Mariana Waligóry OSPPE, przeora Jasnej Góry, podczas XXIV Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.

Drodzy Bracia i Siostry, ogromna rzeszo Pielgrzymów jasnogórskich, Rodzino Radia Maryja, serdecznie witam Was wszystkich na XXIV już dorocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymce, czuwaniu w duchowej stolicy Polski.

Hasło waszej pielgrzymki to słowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego, który wielokrotnie mówił, że kocha Polskę bardziej, niż własne serce: „Po Panu Bogu najbardziej kocham Polskę”. Tak dziś woła każdy z nas przynosząc na Jasną Górę nie tylko swoje osobiste sprawy, ale życie całej naszej Ojczyzny we wszystkich jej wymiarach: duchowym, społecznym i politycznym. Nie bójmy się tych słów o miłości do Boga i do Polski uczynić mottem dnia codziennego. Razem z Maryją, Królową Polski zatroskaną o nasz los, z Matką o zranionym obliczu. Trwajmy pod krzyżem Pana i czyńmy wszystko cokolwiek On, jej Syn, nam powie.

Serdecznie witam przewodniczącego tej uroczystej Eucharystii, jego ekscelencję ks. abp. Andrzeja Dzięgę, metropolitę szczecińsko-kamieńskiego, który wygłosi do nas kazanie. Witam ks. abp. Wacława Depo, ordynariusza naszej archidiecezji częstochowskiej, który jest też odpowiedzialny za media w Episkopacie Polski. Witam księży biskupów ordynariuszy: ks. bp. Ignacego Deca, ks. bp. Jana Wątrobę, ks. bp. Edwarda Janiaka, ks. bp. Kazimierza Gurdę oraz o. bp. Stanisława Dziubę z RPA, misjonarza paulińskiego. Witam księży biskupów: ks. bp. Stanisława Napierałę, ks. bp. Teofila Wilskiego, ks. bp. Edwarda Frankowskiego, ks. bp. Stanisława Stefanka, ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego, ks. bp. Ryszarda Karpińskiego oraz ks. bp. Adama Bałabucha. Witam wszystkich kapłanów, witam ojców, braci, siostry zakonne i wszystkie osoby życia konsekrowanego. Wśród nich są wyżsi przełożeni: ojciec generał naszego paulińskiego zakonu o. Arnold Chrapkowski  OSPPE oraz o. Janusz Sok CSsR, prowincjał Ojców Redemptorystów.

Pozdrawiam i dziękuję za wierne jasnogórskie pielgrzymowanie tym, którzy swą pracą, posługą tworzą fundamenty Radia Maryja i Telewizji Trwam. Witam charyzmatycznego Ojca Dyrektora Tadeusza Rydzyka CSsR wraz ze wszystkimi ojcami i współpracownikami posługującymi w Radiu Maryja i Telewizji Trwam. Dziękuję za wasze świadectwo oddania tej potrzebnej drodze medialnej ewangelizacji Jasna Góra dzięki waszej życzliwej współpracy każdego dnia poprzez Apel Jasnogórski gości w naszych domach. My możemy duchowo tutaj pielgrzymować, gdzie – jak mówił św. Jan Paweł II – bije serce narodu w sercu Matki.

Bardzo gorąco pozdrawiam wszystkich przedstawicieli życia społecznego i politycznego w naszej Ojczyźnie, wraz z naszymi parlamentarzystami, posłami, senatorami. Wśród nich pozwólcie, że wymienię pana premiera Jarosława Kaczyńskiego, który jest z nami i o którym muszę powiedzieć, że jest wypróbowanym pielgrzymem jasnogórskim. Wiele razy w cichości modli się przed obliczem Jasnogórskiej Pani. Wspomnę tylko niedawny czas – 24 maja. Bóg zapłać za to świadectwo wiary.

Witam naszych przedstawicieli w Parlamencie Europejskim z panią poseł Jadwigą Wiśniewską. Witam Was wszystkich drodzy nasi przedstawiciele życia społeczno-politycznego i dziękuję za waszą wiarę w Boga, za Wasze zawierzenie Maryi, które swe korzenie ma tutaj na Jasnej Górze. Bądźcie sługami wolności opartej na posłuszeństwie Bożemu prawu.

Droga Rodzino Radia Maryja. Na koniec pragnę powitać każdego z Was obecnego na tym placu modlitwy. Możemy sobie nawzajem pogratulować tej naszej dzisiaj tu obecności. Plac Jasnogórski jest wypełniony po brzegi naszymi sercami i naszą modlitwą. Można by powiedzieć, że jest to nasze rodzinne pielgrzymowanie. Bóg zapłać za Wasze wyklęczone kolana, za Wasze wyszeptane modlitwy, które trzymają ten świat, trzymają Polskę w Bożych rękach. Bądźcie nadal tą piękną duchową rodziną, która jest wzorem dla naszych naturalnych rodzin.

Drodzy Bracia i Siostry, jesteśmy zgromadzeni w wieczerniku narodu, jak uczniowie Pana byli zgromadzeni w wieczerniku Jerozolimskim i trwamy na modlitwie z Maryją. Niech ona – Matka Jezusa – będzie nam wspomożeniem na drogach naszego codziennego pielgrzymowania. Niech pomaga nam w głoszeniu światu, ze Bóg jest Miłością, że po Panu Bogu najbardziej kochamy Polskę – naszą Ojczyznę. Szczęść Boże.

o. Marian Waligóra OSPPE, przeor Jasnej Góry

drukuj