fot. pixabay.com

Rząd jeszcze dziś może przyjąć ustawę podnoszącą wydatki na służbę zdrowia do 7 proc. PKB

Już wkrótce rząd ma przyjąć ustawę podnoszącą wydatki na służbę zdrowia do 7 proc. PKB. Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że stanie się to jeszcze dziś.  

7 proc. PKB na zdrowie to jedna z głównych propozycji, które ma zawierać Polski Ład, czyli nowy program społeczno-gospodarczy, firmowany przez Zjednoczoną Prawicę.

Za opracowanie części projektów odpowiada Ministerstwo Zdrowia. Adam Niedzielski, szef resortu, podkreślił, że wzrosty nakładów na służbę zdrowia są potrzebne i muszą być czymś finansowane.

Obecnie – jak wskazał – w systemie podatkowym istnieje dysproporcja i osoby mniej zarabiające płacą większe składki na ubezpieczenie zdrowotne, niż np. przedsiębiorcy.

– Według mnie – ale myślę, że wszyscy to potwierdzą – jest to wprowadzenie zasady fair-play. Mając zwiększenie finansowania, byłoby wielkim paradoksem, jeżeli opiekę zdrowotną dla osób zarabiających kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tys. zł finansowałyby osoby, które mają minimalne wynagrodzenie. Postrzegamy te – wprowadzane przez Polski Ład – zasady jako fair-play do ogólnie pojętego systemu podatkowego – powiedział Adam Niedzielski.

W noweli ustawy o finansowaniu służby zdrowia ma być zapisane przyspieszenie wzrostu wydatków na służbę zdrowia. Zgodnie z założeniami projektu finansowanie służby zdrowia na poziomie 6 proc. PKB ma zostać osiągnięte w roku 2023.

Na kolejne lata ma zostać określona ścieżka dojścia do poziomu 7 proc. PKB w 2027 r. Obecne przepisy zakładają wzrost wydatków do wysokości 6 proc. PKB do 2024 r. i w latach kolejnych.

RIRM

drukuj