fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Dr Z. Kuźmiuk: Prawdopodobnie Polska będzie miała najniższy spadek poziomu PKB w całej UE

Pozytywne sygnały z poprzedniego roku są takie, że udało nam się ochronić naszą gospodarkę na tyle, że najprawdopodobniej Polska będzie miała najniższy spadek poziomu PKB w całej Unii Europejskiej – powiedział dr Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pomoc finansową z Tarczy Antykryzysowej 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju. Ma ona objąć mikro, małe i średnie firmy z branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić swoją działalność ze względu na pandemię.

– To tarcza pozabudżetowa. Zarządza nią Polski Fundusz Rozwoju. Ma ona zapewnić płynność przedsiębiorstwom, które z powodu ograniczeń związanych z COVID-19 musiały ograniczyć lub zawiesić swoją działalność. To także służy obronie zatrudnienia. Pomoc możemy uzyskać bardzo szybko. Wnioski składane są drogą elektroniczną poprzez system bankowy. (…) Są one rozpatrywane przez algorytm. Komputer ma wgląd w rachunek firmy, jej obroty. Po 48 godz. od złożenia wniosku na koncie firmy automatycznie pojawiają się pieniądze proporcjonalne do poniesionych strat – wyjaśnił dr Zbigniew Kuźmiuk.

Gminy górskie domagają się większej pomocy od rządu. Dotychczasowe działania, jakie zostały podjęte w odpowiedzi na kryzys gospodarczy dla tych samorządów, wydają się być niewystarczające. Rząd adresuje więc do nich środki w wysokości miliarda złotych. Przedsiębiorcy podkreślają jednak, że to nie rozwiązuje ich problemów.

Liczba zachorowań i zgonów utrzymuje się na dość wysokim poziomie, mimo częściowego lockdownu. (…) W tej chwili pomoc liczy 175 mld zł, a jeżeli uruchomimy Tarczę Antykryzysową 2.0, to kwota ta wzrośnie o 25 mld zł. Będzie to więc 200 mld zł skierowane bezpośrednio do przedsiębiorców i pracowników. (…) To pieniądze niewyobrażalne. Są to jednak pieniądze nas wszystkich, bo biorą się one albo z budżetu, z pożyczek albo z pieniędzy europejskich. To koszt, który ponosi całe państwo. Rząd stoi przed wyborem, jak kierować obostrzeniami i otwieraniem gospodarki, żeby system ochrony zdrowia to wytrzymał – powiedział europoseł PiS.

Dr Zbigniew Kuźmiuk podkreślił, że na zaistniałą sytuację „musimy patrzeć w kategoriach ogólnopaństwowych”.

– Jesteśmy blisko poradzenia sobie z epidemią. Szczepienia „rozpędzają się”, mamy ok. 500 tysięcy zaszczepionych. Wiele wygląda na to, że w przeciągu następnego tygodnia zbliżymy się do miliona. Jeżeli będziemy się posuwać w tym tempie, zabezpieczymy najstarszych, a potem poszczególne grupy zawodowe, to gospodarka będzie mogła być otwierana szybciej niż sądzimy. Do otwierania turystyki potrzebni są klienci, więc nie wystarczy otworzyć hotelu w sytuacji, kiedy ludzie będą się bali pandemii, bo tam nie pojadą. Wszystko musi współgrać. Liczę na to, że wszyscy będziemy zachowywać się odpowiedzialnie, kierując się rozsądkiem i odpowiedzialnością – wskazał gość Radia Maryja.

Pozytywne sygnały z poprzedniego roku są takie, że udało nam się ochronić naszą gospodarkę na tyle, że najprawdopodobniej Polska będzie miała najniższy w całej Unii Europejskiej spadek poziomu PKB – dodał.

Cała rozmowa z dr Zbigniewem Kuźmiukiem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj