fot. Monika Bilska

Polska nie akceptuje cięć w budżecie UE na lata 2021 – 2027

Polska nie zaakceptuje proponowanych przez Komisję Europejską cięć w polityce spójności i dopłatach dla rolników. Stanowisko w tej sprawie przedstawił wczoraj w Luksemburgu wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Na spotkaniu ministrów ds. europejskich przeciw cięciom w budżecie UE na lata 2021 – 2027 opowiedziało się też kilka innych członków Wspólnoty. Szefowie państw i rządów mają wypracować porozumienie w tej sprawie jesienią. Wiceminister Konrad Szymański wskazał, że obecny kształt polityki rolnej i polityki spójności jest nie do przyjęcia.

– Tak nieproporcjonalne cięcia w tych dwóch politykach nie będą zaakceptowane przez Polskę i wiele innych państw, które zwracają uwagę na to, że rozumiemy finansowe konsekwencje brexitu. Rozumiemy również fakt, że Europa Środkowa jest bogatsza niż była siedem lat temu. Są to obiektywne okoliczności i jesteśmy w stanie je przyjąć. Natomiast zaproponowane mechanizmy, w szczególności ograniczenia udziału transferów w stosunku do krajowego PKB, są arbitralne, i nie są poparte żadnymi obiektywnymi i ekonomicznymi okolicznościami. Muszą być zmienione tak, aby efekt tego realnego kompromisu w sprawie budżetu był bezpieczną przyszłością obu tych polityk- powiedział Konrad Szymański.

Cięcia zaproponowane przez Komisję Europejską szacuje się na 10 proc. w polityce spójności. To oznacza, że Polska otrzyma około 20 mld euro mniej.

Z tych środków finansowane są drogi, szpitale, kolej oraz lotniska. W przypadku polityki rolnej cięcia sięgną 15 proc. w porównaniu z bieżącym siedmioletnim budżetem.

RIRM

drukuj