Toruńska geotermia w Europarlamencie

Poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. Mirosław Piotrowski organizuje w Brukseli otwarcie wystawy pt. Energia odnawialna w Polsce – toruńska geotermia. Na 15 planszach oraz filmie video będzie można zobaczyć możliwości wykorzystania źródeł geotermalnych w Toruniu, czyli praktycznej realizacji celów energetycznych UE w kraju członkowskim, jakim jest Polska.

Przygotowania do oficjalnego otwarcia ekspozycji obecnie trwają w Brukseli. Przedsięwzięcie ma na celu zaprezentowanie gościom w Parlamencie Europejskim bogactwa źródeł geotermalnych Polski w tym na przykładzie poszukiwawczego odwiertu geologicznego TG-1 w Toruniu. Zgodnie ze słowami komisarza do spraw energii, Guenthera Oettingera, który powiedział, że „rozwój odnawialnych źródeł energii, jak na przykład energia geotermalna, jest celem całej Unii Europejskiej” przyszedł czas na prezentację polskich zasobów geotermalnych w Toruniu. Mówi organizator wystawy, poseł do Europarlamentu, prof. Mirosław Piotrowski.

Unia Europejska stawia na energię odnawialną. Według specjalistów złoża, które znajdują się w Toruniu, wystarczą na dostarczenie ciepłej wody dla całego miasta, a także na ogrzanie przynajmniej jednej dzielnicy. Niestety stosunkowo niedawno  polski rząd cofnął przyznaną legalnie dotację fundacji Lux Veritatis na odwierty geotermalne w Toruniu. Ta niesłuszna decyzja spowolniła proces, ale nie rozbiła tej inicjatywy. Zarówno preludium jak i historię odwiertów geotermalnych przedstawiamy w Parlamencie Europejskim.

Zarządzanie energią odnawialną to temat niezwykle istotny zarówno dla prominentnych unijnych polityków, jak również dla przeciętnego obywatela Europy. W Parlamencie Europejskim nieustannie toczą się w tej sprawie burzliwe dyskusje i debaty. Pod lupę w szczególności brany jest tzw. zrównoważony rozwój Europy oraz możliwości jego osiągania. Na jakie źródła energii powinniśmy stawiać? Jaką politykę powinna prowadzić Unia Europejska w świetle stanowisk poszczególnych państw członkowskich w tej kwestii? Niewątpliwie ważną sprawą jest geotermia. Powiedzieć trzeba, że sprawą toruńskiej geotermii jeszcze przed otwarciem wystawy zaczyna interesować się wiele parlamentarnych środowisk.

Dawid Nahajowski, Bruksela

drukuj