Merkel chce stworzyć rząd z opozycyjną SPD

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zasygnalizowała gotowość do podjęcia rozmów z największą partią opozycyjną SPD o otworzeniu rządu koalicyjnego.

Szef SPD zastrzegł, że jego partia nie podjęła jeszcze decyzji o ewentualnej współpracy. Partie chadeckie CDU i CSU wygrały zdecydowanie niedzielne wybory do parlamentu z wynikiem 41,5 proc. Do absolutnej większości zabrakło im tylko pięciu mandatów.

Ze względu na klęskę ich dotychczasowego partnera, liberalnej FDP, chadecy muszą znaleźć partnera do utworzenia rządu. SPD poparło 25,7 proc. wyborców.

Prof. Mieczysław Ryba, wykładowca WSKSiM zwraca uwagę, że popularność Angeli Merkel w Niemczech jest spowodowana stosunkowo dobrą sytuacją gospodarczą tego kraju Inne nastawienie wobec Merkel mają w kraje euro landu ogarnięte  kryzysem.

– W dobie ogólnego kryzysu mamy do czynienia z rozwijającą się gospodarką niemiecką. To ma swoje skutki na gruncie politycznym. Dla wielu krajów europejskich, przechodzących największy kryzys, Angela Merkel jest uosobienie wszelkiego zła. Oszczędności dobijają te kraje – powiedział prof. Mieczysław Ryba.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl