fot. flickr.com

Niemcy: Niemka z tzw. Państwa Islamskiego oskarżona o zabójstwo jezydzkiej niewolnicy

27-letnia Niemka, która przeszła na islam, stanęła dziś przed sądem w Monachium oskarżona o to, że jako członkini Państwa Islamskiego (IS) w Iraku dopuściła do tego, że 5-letnia jezydka, którą trzymała jako niewolnicę, zmarła z pragnienia.

Akt oskarżenia zarzuca Jennifer W. zabójstwo przez zaniechanie udzielenia pomocy, zbrodnię wojenną i członkostwo w organizacji terrorystycznej. Jeśli zostanie uznana za winną, może jej grozić kara dożywotniego więzienia. Jennifer W. miała biernie przypatrywać się, jak dziecko umierało, przykute łańcuchem przed domem i pozbawione wody. Miała to być kara za zmoczenie pościeli.

Matka ofiary występuje jako oskarżyciel posiłkowy. Jej prawniczką jest Amal Clooney (żona amerykańskiego aktora George’a Clooneya), specjalizująca się w prawie międzynarodowym i w sprawach dotyczących praw człowieka. Dziś nie było ich w sądzie; proces ma zostać wznowiony 29 kwietnia. Amal Clooney wydała oświadczenie, w którym wyraziła nadzieję, że sprawa Jennifer W. będzie bodźcem do pociągania do odpowiedzialności kolejnych członków tzw. Państwa Islamskiego powracających do swoich krajów.

Według prokuratury Jennifer W. przedostała się do Iraku w 2014 r., by przyłączyć się do tzw. Państwa Islamskiego. W 2015 r. jako członkini „policji moralnościowej” patrolowała parki w Faludży i Mosulu, pilnując, by kobiety przestrzegały rygorystycznych nakazów dotyczących ubioru i zachowania. Latem 2015 r. kupiła wraz z mężem małą jezydkę i jej matkę jako niewolnice.

Agencja DPA informuje, że Jennifer W. zatrzymano w Niemczech, gdy próbowała ponownie udać się do Iraku. O śmierci małej jezydki miała powiedzieć działającemu pod przykryciem śledczemu w samochodzie, w którym założony był podsłuch. Początkowo podstawą aktu oskarżenia było to, co wówczas powiedziała. Później organizacje obrońców praw człowieka odnalazły jednak kobietę, która – co do czego niemiecka prokuratura nie ma wątpliwości – jest matką małej jezydki.

PAP/RIRM

drukuj