USA: Donald Trump spotkał się z Angelą Merkel

Wczoraj w Waszyngtonie prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Rozmowy dotyczyły m.in. wolnego handlu, relacji na linii Berlin-Waszyngton, polityki zagranicznej i konfliktów na świecie.

Wizyta Angeli Merkel w USA była pierwszą od czasu objęcia fotela prezydenta przez Donalda Trumpa. Amerykański prezydent podkreślał, że oba państwa powinny budować bezpieczeństwo, dobrobyt i zaufanie. Potwierdził także wkład Stanów na rzecz NATO i pochwalił niemiecką kanclerz za wzrost wydatków obronnych.

– Potwierdziłem kanclerz Merkel moje silne poparcie dla NATO, a także konieczność, aby nasi sojusznicy z NATO sprawiedliwie dzielili koszty obrony. (…) Podziękowałem kanclerz Merkel za zaangażowanie niemieckiego rządu zwiększenia wydatków na obronę – podkreślał Donald Trump.

Następną, istotną kwestią poruszoną w trakcie spotkania były wspólne interesy gospodarcze obu krajów. Merkel wyraziła nadzieję na wznowienie rozmów w sprawie porozumienia o wspólnej strefie wolnego handlu Unii Europejskiej i USA zwanej TTIP.

– Byłabym szczęśliwa, gdybyśmy mogli wznowić rozmowy pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Podpisaliśmy umowę handlową z Kanadą i mam nadzieję, że może znajdziemy się w sytuacji, w której będziemy mogli wznowić rozmowy. Ale to jest coś, co będziemy dyskutować – wskazała Angela Merkel.

Nie wiadomo jeszcze jakie stanowisko zaprezentuje w tej kwestii Donald Trump. Przyznał jednak, że jest zwolennikiem wolnego handlu, a nie izolacjonizmu.

Berlin i Waszyngton porozumiały się również w sprawie rozwiązania konfliktu na Ukrainie. Oba państwa będą współpracować w kierunku realizacji porozumień pokojowych.

 

      

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl