Niemcy: Policyjna akcja przeciwko islamistom – rewizje w ponad 200 obiektach

Niemiecka policja przeprowadziła we wtorek szeroko zakrojoną akcję przeciwko islamistom podejrzanym o wspieranie dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Policjanci przeszukali 200 mieszkań i biur należących do salafitów ze stowarzyszenia „Prawdziwa religia”.

Istniejące od 10 lat w Niemczech stowarzyszenie „Prawdziwa religia” (DWR) znane jest z akcji rozdawania bezpłatnych egzemplarzy Koranu. Zdaniem niemieckich władz akcje tego rodzaju były jedynie kamuflażem dla werbowania zwolenników ISIS na terenie Niemiec.

Policja przeszukała pomieszczenia na terenie 10 krajów związkowych, w tym w Hesji i Berlinie – podała agencja dpa. MSW zapewnia, że operacja nie jest związana z konkretnym zagrożeniem terrorystycznym. Nikogo nie zatrzymano.

Szef MSW Thomas de Maziere zdelegalizował DWR i zakazał akcji rozdawania Koranu.

Niemiecki kontrwywiad zarzuca członkom „Prawdziwej religii” gloryfikowanie dżihadu i zamachów terrorystycznych. Federalny Urząd Ochrony Konstytucji szacuje liczbę radykalnych salafitów w Niemczech na 9,2 tys. 1,2 tys. osób uważanych jest za potencjalnych terrorystów. 870 osób – mężczyzn i kobiet wyjechało z Niemiec do Syrii, by walczyć po stronie IS.

PAP/RIRM

drukuj