Dr Ł. Kister: Zamach w Berlinie jest nie tylko problemem Niemiec, ale i całej Europy

Nie mamy wątpliwości, że był to tragiczny w skutkach wieczór dla całej Europy, bo to nie tylko jest problem niemiecki, przede wszystkim to nie jest problem samego Berlina i Niemców. To jest problem całej Europy – powiedział dr Łukasz Kister. Ekspert do spraw bezpieczeństwa w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja odniósł się do kwestii bezpieczeństwa w Europie w kontekście zamachu, który miał miejsce wczoraj w Berlinie.

Europa nie potrafi poradzić sobie z ogromnym napływem imigrantów w ostatnich latach. To spowodowało zaburzenia systemu bezpieczeństwa – ocenił dr Łukasz Kister.

– Europa nie radzi sobie z sytuacją, która nastąpiła przez ostatnie dwa, może trzy lata. Ten niekontrolowany, w żaden sposób nienadzorowany napływ nielegalnych imigrantów doprowadził do zaburzenia systemu bezpieczeństwa, doprowadził do sytuacji, w której nawet najlepiej przygotowane służby, nawet najlepiej działające służby, a niewątpliwie służby Niemiec, Francji należą do służb skutecznych, nie były w stanie sobie poradzić z tym nieładem w państwie, z tym nieładem w Europie – wskazywał dr Łukasz Kister.

Ekspert ds. bezpieczeństwa podkreślił, że problem Europy z zapanowaniem nad mechanizmem nielegalnej migracji bierze się z nieodpowiedzialnych decyzji polityków.

Europa nie radzi sobie w tym obszarze, że nie ma procedur, nie ma narzędzi do właściwego podejścia do nielegalnej czy legalnej imigracji. To jest problem natury politycznej. To politycy swoimi bardzo głupimi, bardzo tragicznymi decyzjami sprawili, że służby nie są w stanie wykorzystać wszystkich posiadanych narzędzi, by przeciwstawić się nielegalnej migracji. Nielegalna migracja zawsze będzie generowała wysokie ryzyka dla systemu bezpieczeństwa – akcentował gość „Aktualności dnia”.

Unia Europejska, która zazwyczaj jest bardzo restrykcyjna nawet w bardzo błahych kwestiach, w przypadku imigrantów nie potrafiła zastosować postanowień Traktatu z Schengen – zwrócił uwagę dr Łukasz Kister.

– Zachód nie poradził sobie z tym, by odróżnić współczucie dla uciekających przed wojną i przed tragediami współczesnego świata od niezbędności stosowania procedur. Unia Europejska potrafi być bezwzględna, jeśli chodzi o stosowanie procedur związanych z krzywizną banana, z rakiem jako rybą, z wieloma innymi np. przykład chociażby żarówek. […] Każdy przepis jest traktowany bardzo restrykcyjnie. Tutaj przede wszystkim Niemcy, ale również Austria, Francja zupełnie zapomniały, że są zobowiązane do stosowania postanowień Traktatu z Schengen, a więc realizacji wszelkich niezbędnych działań, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa granic zewnętrznych Unii Europejskiej – zaznaczył dr Łukasz Kister.

Ekspert ds. bezpieczeństwa przypomniał, iż  w Polsce do tej pory nie doszło do zamachu terrorystycznego bądź do zagrożenia bezpieczeństwa. To świadczy o dobrej pracy, wykonywanej przez polskie służby – dodał gość „Aktualności dnia”.

– W Polsce dotychczas nie doszło do żadnego poważnego zagrożenia bezpieczeństwa. Nie byliśmy świadkami zamachu terrorystycznego na terytorium naszego kraju. Można to interpretować (i fakty na to wskazują), że nasze służby potrafią radzić sobie z zagrożeniem terrorystycznym w sposób właściwy, w sposób taki, jaki oczekują obywatele, czyli zapobiegania tego rodzaju ryzyku i zagrożeniom na naszym terytorium. To, że potrafilibyśmy sobie i zachodnie służby potrafią sobie poradzić w sytuacji zamachu terrorystycznego, naprawdę obywateli nie interesuje. Nas nie interesuje, że jesteśmy w stanie sprawnie zabezpieczyć miejsce tragedii, miejsce zamachu, że jesteśmy w stanie sobie poradzić ze skutkami takiego zamachu. Nas, obywateli, interesuje to, by do tego zamachu nie mogło dojść. Tutaj pełen ukłon w stronę naszych służb, które radzą sobie jak na razie w sposób bezbłędny z samym zagrożeniem – powiedział dr Łukasz Kister.

Cała rozmowa z dr. Łukaszem Kisterem w audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj]

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl