fot. chrzest966.pl

Podkarpacie przypomina o 1050. rocznicy chrztu Polski

Na Podkarpaciu od stycznia konferencje naukowe oraz koncerty muzyczne co miesiąc przypominają o 1050. rocznicy Chrztu Polski. Na środę w Ustrzykach Dolnych zaplanowano sesję historyczną i wykonanie oratorium „Sanctus” Włodzimierza Korcza.

W środę odbędzie się sesja historyczna „W jednym kraju w jednym kościele. Unickie kościoły orientalne”.

„Podkarpacie jest jedynym regionem w Polsce, gdzie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski zorganizowano na tak wielką skalę” – powiedział PAP Adam Pęzioł z Komitetu Organizacyjnego Obchodów.

Jak zaznaczył, uczestnicy konferencji w Ustrzykach Dolnych poznają m.in. dzieje kościołów unickich w I Rzeczpospolitej, rolę zakonu bazylianów w historii.

„Natomiast w kościele NMP Królowej Polski ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski będzie celebrował Msze św. w obrządku ormiańskokatolickim” – dodał Pęzioł.

W środę w Ustrzykach Dolnych będzie można też wysłuchać oratorium „Sanctus” Włodzimierza Korcza. Wśród wykonawców znaleźli się m.in. Olga Bończyk, Alicja Majewska, Dorota Osińska, Jacek Wójcicki, Zbigniew Wodecki i Grzegorz Wilk.

W trakcie podkarpackich obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, które potrwają do grudnia przewidziano łącznie 15 konferencji naukowych dotyczących tematyki chrześcijaństwa oraz jego obecności w polskiej historii i kulturze. Każdej konferencji towarzyszy koncert muzyczny. Odbyły się już m.in. Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu, Lubaczowie, Kolbuszowej, Leżajsku, Stalowej Woli; Ustrzyki Dolne są 14. miejscowością.

Obchody zakończą się w grudniu w Mielcu. Natomiast 20 listopada w Rzeszowie odsłonięty zostanie obelisk upamiętniający jubileusz 1050. Chrztu Polski.

„W kwietniu przedsięwzięcia przypominające jubileusz Chrztu Polski zorganizowaliśmy również we Lwowie i Wilnie. Naszym głównym celem jest pokazanie dorobku religijnego, duchowego, intelektualnego i kulturowego chrześcijaństwa w Polsce” – podkreślił Pęzioł.

W organizowaniu poszczególnych etapów obchodów pomagają m.in. samorządy i prywatni sponsorzy.

„Imprezy odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca. Wszystkie cieszyły się sporym zainteresowaniem. Mam nadzieję, że podobnie będzie w Ustrzykach Dolnych i za miesiąc w Mielcu” – dodał Pęzioł.

Na zakończenie obchodów planowane jest wydanie książki, w której ma znaleźć się blisko 60 referatów wygłoszonych podczas kolejnych konferencji.

PAP/RIRM

drukuj