Autorstwa Hans Sönnke - Apoloniusz Zawilski (1972) "Bitwy Polskiego Września" ("Battles of Polish September"), Warszawa: Nasza Księgarnia ISBN 83-218-0817-4 (current edition)Transferred from pl.wikipedia. Original upload and description by Andros64., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4157248

Niemiecki historyk: Żądanie reparacji przez Polskę od Niemiec jest w pełni uprawnione

Dr Karl Heinz Roth, niemiecki historyk, stwierdził, że żądanie reparacji przez Polskę od Niemiec jest w pełni uprawnione. Naukowiec wskazał, że Polska i Polacy ucierpieli szczególnie mocno w wyniku okupacji niemieckiej, a wynikające z tego roszczenia z tytułu reparacji nie ulegają przedawnieniu.

Dotychczasowy brak odszkodowań za zbrodnie i zniszczenia historyk określił jako zachowanie obłudne.

Jan Mosiński, poseł Prawa i Sprawiedliwości, podkreślił, że stanowisko niemieckiego naukowca jest ważnym głosem, dającym nadzieję na odzyskanie tego, co Polsce się należy.

– Jest to bardzo ważny głos dr. Karla Heinza Rotha. Historyk dostrzega obłudę Niemców, które robią wszystko, by nie wypłacić tych reparacji. Mamy świadomość, że droga do odzyskania odszkodowań jest długa, ale myślę, że komisja, której przewodniczy poseł Arkadiusz Mularczyk, przygotuje bardzo dobry raport. Będzie on opublikowany 1 września 2022 roku – powiedział poseł Jan Mosiński.

Niemiecki historyk wskazał również, że Polska ma szansę na powodzenie w tej sprawie, gdy połączy siły z krajami, których roszczenia odszkodowawcze były do tej pory wypłacone w niewielkim stopniu. Są to m.in. państwa powstałe po rozpadzie byłej Jugosławii, ale także Ukraina i Białoruś. Krajem, który również domaga się reparacji od Niemiec, jest Grecja. Wielkość wojennych szkód szacuje na 289 mld euro.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl