W Berlinie spotkanie czwórki normandzkiej ws. Donbasu

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydenci Ukrainy, Rosji i Francji, Petro Poroszenko, Władimir Putin i Francois Hollande, spotkają się dzisiaj w Berlinie ws. uregulowania konfliktu w Donbasie – podał rzecznik niemieckiego rządu.

Spotkanie poświęcone będzie ocenie realizacji mińskich porozumień pokojowych od ostatniego spotkania przywódców oraz rozmowom o dalszych możliwych działaniach w sprawie uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy – poinformował rzecznik rządu w Berlinie Steffen Seibert.

Przywódcy państw czwórki normandzkiej spotkali się poprzednio 2 października 2015 roku w Paryżu.

Merkel spotka się z Putinem w Niemczech po raz pierwszy od wybuchu konfliktu w Donbasie w 2014 roku – zauważa agencja dpa. W maju 2015 roku kanclerz odwiedziła Moskwę.

Zawarte w 2015 roku porozumienia mińskie, wypracowane przy mediacji Francji i Niemiec, przyczyniły się do zakończenia starć na dużą skalę między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Donbasie; nadal dochodzi jednak do walk na mniejszą skalę, a wysiłki podejmowane na rzecz politycznego rozwiązania konfliktu utknęły w martwym punkcie – przypomina Reuters.

Agencja przypomina, że nawet gospodarz zapowiedzianego spotkania w Berlinie z powątpiewaniem wypowiadał się wcześniej o szansach na przełom.

Agencja dpa zwraca uwagę, że Putin zjawi się w Berlinie w środę, po tym jak wcześniej odwołał zapowiedzianą na ten dzień wizytę w Paryżu. Jako powód rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow podał skreślenie przez francuskiego gospodarza kilku punktów z programu wizyty. Relacje Moskwa-Paryż pogorszyły się w ostatnim czasie z powodu rosyjskiego udziału w wojnie w Syrii.

PAP/RIRM

drukuj