fot. prezydent.pl

Prezydent Duda rozmawiał z kanclerz Merkel przed spotkaniem NATO

Prezydent Andrzej Duda i kanclerz Angel Merkel podkreślili w dzisiejszej rozmowie telefonicznej, że Polska i Niemcy opowiadają się za trwałością więzi transatlantyckiej i za wspólnymi zobowiązaniami dotyczącymi bezpieczeństwa NATO – poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Rozmowa telefoniczna trwała pół godziny – powiedział Szczerski.

„To etap konsultacji przed szczytem NATO. Prezydent Duda i kanclerz Merkel omówili agendę szczytu i stanowiska obu państw, podkreślając, że Polska i Niemcy wspólnie opowiadają się za trwałością więzi transatlantyckiej i wspólnymi zobowiązaniami dotyczącymi bezpieczeństwa Sojuszu. Potwierdzili zaangażowanie w wypełnianie postanowień szczytu w Walii i szczytu w Warszawie, jeśli chodzi także o wzmocnienie wschodniej flanki” – poinformował Szczerski.

Według niego Andrzej Duda i Angela Merkel zgodzili się, że w kwestii wydatków na obronę, „każde państwo ma prawo do indywidualnej ścieżki dojścia do realizacji zobowiązań sojuszniczych”.

W czwartek w Brukseli przywódcy państw NATO mają rozmawiać o wydatkach na obronność, wzmocnieniu więzi transatlantyckich oraz walce z terroryzmem.

PAP/RIRM

drukuj