fot. https://twitter.com/prezydentpl

Prezydent RP w Karpackim Oddziale Straży Granicznej: Strzeżenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej ma ogromne znaczenie. Niezwykle godnie reprezentujecie Polskę  

Karpacki Odział Straży Granicznej znakomicie wykonuje swoje zadanie: strzeżenie granicy RP – podkreślił prezydent Andrzej Duda. Jak mówił, obecność oddziału w Nowym Sączu to dla niego naturalny element strzeżenia bezpieczeństwa Polski. Dzisiejsza wizyta pary prezydenckiej w Nowym Sączu ma związek z 30-leciem utworzenia Straży Granicznej.

„Państwa obecność tutaj była zawsze dla mnie ważna, dlatego że ziemia nowosądecka, sądecka od zawsze była głęboko w moim sercu i jest do dzisiaj” – powiedział Andrzej Duda podczas wizyty w Karpackim Oddziale Straży Granicznej w Nowym Sączu.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1394268187202568192

Jak mówił, istotne było dla niego nie tylko to, aby ważna jednostka służąca Polsce miała siedzibę w Nowym Sączu.

„Uważałem to także po prostu za naturalny element strzeżenia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej” – zaznaczył.

Szef państwa polskiego wspominał też swój udział w protestach przeciwko likwidacji tego oddziału w 2013, za co wcześniej dziękował mu komendant. Oddział reaktywowano w 2016 roku.

„Cieszę się ogromnie, że w 2016 roku, kiedy byłem już prezydentem RP, kiedy przyszedł rząd Zjednoczonej Prawicy – razem wywodzimy się z jednego obozu politycznego – można było wtedy tych zobowiązań dotrzymać” – dodał prezydent.

Dzisiaj, jak zaznaczył Andrzej Duda, oddział się znakomicie rozwija.

„Przede wszystkim, co chcę z całą mocą podkreślić, znakomicie wykonuje swoje zadania, bo to jest niezwykle istotne, strzeżenie granicy RP” – powiedział.

Jak zauważył, to nie tylko granica ze Słowacją.

„To także strzeżenie granicy RP w porcie lotniczym w Balicach chociażby, gdzie, mam nadzieję, wkrótce wróci już ruch międzynarodowy na cały świat, i gdzie rzeczywiście to strzeżenie granicy ma ogromne znaczenie” – wskazał.

Prezydent dziękował pogranicznikom za wypełnianie misji, nie tylko w Polsce, lecz także za granicą, gdzie godnie reprezentują Polskę i pokazują, że „polski funkcjonariusz jest znakomicie wyszkolony, jest życzliwy, jest pomocny, a przede wszystkim z wielką powagą i odpowiedzialnością traktuje swoje obowiązki”. Złożył również życzenia im i ich rodzinom z okazji Święta Straży Granicznej.

Małżonka prezydenta podkreśliła, że spośród wszystkich służb mundurowych to właśnie w Straży Granicznej jest najwięcej kobiet.

„Przed Strażą Graniczną stanęły nowe zadania, ale też w ciągu ostatnich 30 lat dokonało się wiele pozytywnych zmian. Chciałabym zwrócić uwagę na jedną z nich, która wydaje mi się szczególnie ważna, która to zmiana sprawiła, że Straż Graniczna jest postrzegana już nie tylko i wyłącznie, jako formacja typowo męska” – mówiła Agata Kornhauser-Duda.

Wskazała, że w 2000 roku kobiety w SG stanowiły zaledwie 9 proc. ogólnej liczby 11 tys. funkcjonariuszy.

„Obecnie panie stanowią 29 proc., a to oznacza ponad 4 tys. świetnie wyszkolonych pań, które z pełnym zaangażowaniem pełnią służbę właściwie na wszystkich możliwych stanowiskach” – mówiła.

Zwróciła również uwagę na to, że bardzo wiele pań zajmuje kierownicze stanowiska w SG na różnych szczeblach.

„Począwszy od kierownika grupy czy zespołu poprzez naczelnika wydziału, a także komendanta placówki, dyrektora biura aż po zastępcę Komendanta Głównego SG, którą to funkcję sprawuje pani generał Wioleta Gorzkowska, która to, jako pierwsza kobieta w historii SG otrzymała w 2019 roku nominację generalską” – wyliczyła.

Karpacki Oddział Straży Granicznej obejmuje terytorialnie swoim zasięgiem dwa województwa: Małopolskie i Świętokrzyskie. Pełni zadania kontroli ruchu granicznego na lotnisku w Krakowie Balicach i chroni granice wewnętrzną Unii Europejskiej obszaru Schengen – przeszło 300 km odcinek granicy polsko-słowackiej. Działania nowosądeckiej jednostki skupiają się na kwestiach cudzoziemskich, wobec których straż graniczna prowadzi kontrolę zatrudnienia czy prowadzenie przez cudzoziemców działalności gospodarczej.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl