J. Sellin: Sędziowie usłyszeli od prezydenta oczywistą prawdę

Spodziewałem się po tym spotkaniu przedstawienia kompleksowego projektu reformy polskiego systemu sprawiedliwości, a była tylko krytyka tych, którzy chcą coś zreformować – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin, odnosząc się do sobotniego Kongresu Prawników Polskich.

Podczas wystąpienia wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, większość uczestników Kongresu opuściło salę. Natomiast gdy minister Andrzej Dera odczytywał list prezydenta Andrzeja Dudy, zgromadzeni zaczęli buczeć i skandować. Komentując zachowanie prawników na Kongresie wiceminister Jarosław Sellin podkreślił, że jest ono niezrozumiałe.

– Nie wiem, dlaczego ta niewielka część prawników, którzy usłyszeli od pana prezydenta oczywistą prawdę – że sędziowie nie powinni się angażować w żadne spory światopoglądowe, polityczne, religijne czy kulturowe, żeby utrzymać swoją wiarygodność – tak bardzo ich zdenerwowały. To jest opinia wyrażona również w konstytucji rzeczpospolitej. Druga rzecz – nie wiem, dlaczego tak się zdenerwowali na oczywiste słowa i prawdę wyrażoną przez pana wiceministra Warchoła o tym, że środowisko w swojej historii się nie oczyściło, bo po 45 latach komunizmu z zawodu sędziowskiego został wydalony tylko jeden sędzia. Po stwierdzeniu tego oczywistego faktu też się obrazili (sędziowie – red.) i zaczęli wychodzić. To jest smutny obrazek, dlatego, że to jest nieprzyjmowanie faktów do wiadomości – mówił Jarosław Sellin.

W tym tygodniu Sejm ma się zająć projektem noweli Prawa o ustroju sądów powszechnych autorstwa posłów PiS. Niewykluczone, że wtedy sejmowa komisja sprawiedliwości będzie kontynuowała także prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Oba projekty są krytykowane przez część środowiska prawniczego, zdaniem których prowadzą one do naruszenia niezawisłości i niezależności sędziów. Zdaniem PiS zmiany mają natomiast służyć walce z sądownictwem korporacyjnym.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl