Dania przedłużyła do listopada kontrole na granicy z Niemcami

Rząd Danii w środę przedłużył do listopada tymczasowe wyrywkowe kontrole podróżnych na granicy z Niemcami, które obowiązują od stycznia, by powstrzymać napływ nielegalnych imigrantów – poinformowała minister do spraw imigracji Inger Stoejberg.

Władze zawiadomiły o tej decyzji Komisję Europejską i kraje UE.

Jak pisze agencja EFE, aby przedłużyć kontrole na ten okres, Dania i kilka innych krajów Unii, m.in. Niemcy i Francja, na początku maja zwróciły się do KE z wnioskiem o zastosowanie klauzuli zawartej w przepisach dotyczących strefy Schengen, która dotyczy zagrożenia dla bezpieczeństwa wewnętrznego. Wniosek został przyjęty.

„W związku z tym, że na razie nie znaleziono trwałego rozwiązania, by zabezpieczyć zewnętrzne granice Europy, jestem zadowolona, gdyż teraz mamy możliwość utrzymania kontroli co najmniej do 12 listopada” – oświadczyła Stoejberg.

Władze w Kopenhadze po raz pierwszy wprowadziły kontrole 4 stycznia w reakcji na podobne działania w Szwecji spowodowane napływem migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Reżim ten przedłużano następnie o kolejne miesiące, po raz ostatni na początku maja.

Duński rząd szacuje, że w 2016 roku o azyl w Danii będzie ubiegać się około 25 tys. ludzi. W ubiegłym roku zrobiło to 21 tys. osób.

PAP/RIRM

drukuj