fot. pixabay.com

Europejskie negocjacje w sprawie kryzysu migracyjnego na Litwie

Unia Europejska chce pomóc Litwie w opanowaniu kryzysu migracyjnego. Bruksela prowadzi obecnie negocjacje z Bagdadem w sprawie powrotu Irakijczyków, którzy nielegalnie przekroczyli białorusko-litewską granicę oraz ograniczenia lotów do Mińska.

Unia Europejska jest gotowa pomóc Litwie. Bruksela oskarża Białoruś o wywieranie migracyjnej presji – mówiła Ylva Johansson, europejska komisarz do spraw wewnętrznych.

– Ta prowokacja reżimu Alaksandra Łukaszenki jest całkowicie nie do przyjęcia. Musimy jasno powiedzieć, że nie ma swobodnego dostępu na terytorium Unii Europejskiej. Litwa, Unia i państwa strefy Schengen powinny zapobiec nielegalnemu dostępowi do strefy.  Dlatego tak ważne jest, abyśmy jako cała Unia Europejska – wspólnie z Litwą – bronili naszych wspólnych granic zewnętrznych z Białorusią – poinformowała Ylva Johansson.

W tym roku nielegalnie białorusko-litewską granicę przekroczyło 4 tys. migrantów. Większość z nich pochodzi z Iraku, Syrii i krajów Afryki. W celu rozwiązania kryzysu migracyjnego Unia Europejska chce wywrzeć nacisk na Irak. Chodzi o politykę wydawania wiz. Takie zapewnienie Gitanas Nauseda, prezydent Litwy, otrzymał od Charles’a Michela, przewodniczącego Rady Europejskiej.

„Unia Europejska ma pewne dźwignie negocjacyjne, których może użyć podczas rozmów, np. z Irakiem. Takich dźwigni Litwa jako odrębny kraj nie posiada” – powiedział Gitanas Nauseda, prezydent Litwy.

Bruksela prowadzi obecnie negocjacje z Bagdadem w sprawie powrotu Irakijczyków, którzy nielegalnie przekroczyli granicę białorusko-litewską oraz ograniczenia lotów do Mińska.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl