Nieoficjalnie: KE przyjęła krytyczną opinię o Polsce

Komisja Europejska przyjęła krytyczną opinię o Polsce – wynika z nieoficjalnych informacji, które płyną z Brukseli. Teraz Polska będzie miała dwa tygodnie, by zareagować na opinię. Jeśli odpowiedź Polski nie będzie zadowalająca, to KE może wydać zalecenia w sprawie rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. 

Komisarze podjęli decyzję na cotygodniowym posiedzeniu komisarzy.

Podczas obrad wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans zdał relację z ostatnich kontaktów z polskimi władzami na temat możliwości rozwiązania kryzysu wokół TK.

Jeszcze przed rozpoczęciem obrad europoseł PiS-u Jadwiga Wiśniewska oceniała, że negatywna opinia będzie oznaczała, że Komisja Europejska wykracza poza swoje kompetencje.

– Jeśli Komisja Europejska wyda negatywną opinię dla Polski, będzie się z tego cieszyć tylko totalna opozycja w Polsce. Prawdziwi Polacy będą zatroskani i zaniepokojeni, że Komisja Europejska wkracza w kompetencje absolutnie jej nieprzynależne. Zgadzam się z opiniami osób, które mówią, że Komisja Europejska próbuje wywrzeć presję na polski rząd w kwestii imigrantów. Z całą pewnością należy pochwalić decyzję polskiego rządu, jeśli chodzi o przyjmowanie czy też raczej nieprzyjmowanie imigrantów. To, że Angela Merkel wywołała kryzys migracyjny, o tym wiedzą wszyscy – powiedziała europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Od stycznia KE prowadzi wobec Polski procedurę ochrony praworządności w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego.

RIRM

drukuj