Marek Ast: TK powinien działać według znowelizowanej ustawy

Prawo i Sprawiedliwość uważa, że Trybunał Konstytucyjny powinien do marcowego rozpatrywania spraw stosować znowelizowaną ustawę o Trybunale – mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Ast.

Z zapowiedzi prezesa wynika, że rozpatrzy tę skargę w składzie dwunastoosobowym – zwraca uwagę polityk.

– To już jedno złamanie postanowień nowych przepisów ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, bo skład powinien być trzynastoosobowy. Sprawy powinny być rozpatrywane w kolejności wpływu. W tym wypadku trudno jest mówić o tym, że kolejność jest zachowana, a zatem ewidentnie w tym wypadku Trybunał działa wbrew przepisom ustawy. W naszym przekonaniu postępowanie będzie dotknięte wadą nieważności – podkreśla poseł Marek Ast.

8 i 9 marca Trybunał Konstytucyjny zbada nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Zaskarżyli ją posłowie Platformy Obywatelskiej, PSL i Nowoczesnej, I Prezes Sądu Najwyższego, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Krajowa Rada Sądownictwa.

Wszystkie wnioski Trybunał połączył do wspólnego rozpoznania. Ma to nastąpić  w  „pełnym składzie” tj. najpewniej dwunastoosobowym.

Rozprawie będzie przewodniczyć prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, a sędzią-sprawozdawcą ma być Stanisław Biernat.

Nowelizacja  ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości przewiduje m.in. że Trybunał, co do zasady, ma orzekać w tzw. pełnym składzie, liczącym co najmniej 13 sędziów.

Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w Trybunale Konstytucyjnym według kolejności wpływu.

Nowelę Sejm – przy sprzeciwie opozycji – uchwalił 22 grudnia 2015 roku.  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację 28 grudnia 2015 r. Jeszcze tego samego dnia ustawę opublikowano i weszła ona w życie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl