GUS: 15,5 mld zł nadwyżki w handlu zagranicznym

W ubiegłym roku Polska miała 15,5 mld zł nadwyżki w handlu zagranicznym – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To pierwsza taka sytuacja od kilkunastu  lat.

GUS podał, że w zeszłym roku eksport w cenach bieżących wyniósł 747 mld 248,2 mln zł, a wartość importu sięgnęła 731 mld 719,6 mln zł. W porównaniu z 2014 r. eksport zwiększył się o 7,8 proc., a import o 3,9 proc. Według Głównego Urzędu Statystycznego największym partnerem Polski pozostają Niemcy.

Poseł Janusz Szewczak, ekonomista,  zwraca uwagę, że polski eksport w dużej mierze jest de facto eksportem firm zagranicznych, działających na terenie naszego kraju. 

– Jest to często eksport podzespołów, czy jakichś elementów do produkcji finalnej dużych koncernów zagranicznych działających w Europie i na świecie. Nie do końca jest to wyłącznie polski produkt, czy wyłącznie polski eksport. Oczywiście zyski – po części – z tego typu eksportu trafiają potem za granicę w formie dywidend firm działających w Polsce. Wśród wielkich firm mamy przede wszystkim spółki Skarbu Państwa, firmy surowcowe, firmy energetyczne. Oczywiście eksport również przemysłu motoryzacyjnego czy również meblowego, w którym jesteśmy potęgą, jest przecież w znacznej mierze własnością kapitału zagranicznego i firm zagranicznych działających w Polsce – podkreśla Janusz Szewczak.

Jak podaje GUS,  w 2015 roku wśród głównych partnerów handlowych Polski odnotowano wzrost eksportu do Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Włoch, Niemiec, Czech, Węgier, Francji i Szwecji.

Spadek eksportu odnotowano w obrotach z Rosją, a importu – z Rosją, Włochami i Czechami – informuje Główny Urząd Statystyczny.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl