Mniej oszustw podatkowych w Polsce

W Polsce znacząco zmalała skala oszustw podatkowych. W bieżącym roku tzw. luka podatku VAT zmniejszy się z 50 mld zł do 45 mld. Wyliczenia – międzynarodowej firmy PwC – opublikowała jedna ze stacji radiowych.

Oznacza to, że polskie państwo ograniczyło straty wynikające z działalności oszustów podatkowych i szarej strefy.

Dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, komentując wspomniane dane wskazał, że to dowód, iż nie trzeba podnosić podatków dla całej gospodarki, by polepszyć kondycję budżetu państwa.

– Wystarczy egzekwować już te podatki, to prawo, które w Polsce funkcjonuje. Po drugie jest to zmiana pozytywna nie tylko dla wspomnianego budżetu, ale też dla całej gospodarki, a zwłaszcza dla uczciwych przedsiębiorców, których dotychczas największym wrogiem często był ich „nieuczciwy” kolega, który mógł oferować swoje towary, czy usługi w bardziej atrakcyjnych cenach, dlatego że nie wywiązywał się ze swoich obowiązków wobec państwa. Po prostu nie płacił najczęściej podatku, poruszał się w szarej strefie, na jej granicy, czasem nawet w czarnej, czyli w sferze przestępczości – powiedział ekonomista.

Według ekspertów na poprawę sytuacji wpływ miało skuteczne wprowadzenie przez Ministerstwo Finansów tzw. pakietu paliwowego, co ograniczyło nielegalny handel paliwami. Działaniem prewencyjnym i odstraszającym potencjalnych przestępców są nagłaśniane sukcesy akcji służb specjalnych w tym obszarze.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl