Posłowie wysłuchają sprawozdania z działalności NBP za 2014 rok

Posłowie wysłuchają dziś sprawozdania z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2014r. Przedstawi je szef NBP Marek Belka. W sprawozdaniu analizowane są m.in. powody decyzji Rady Polityki Pieniężnej dotyczące wysokości stóp procentowych w Polsce, w kontekście sytuacji gospodarczej w naszym kraju i na świecie.

Janusz Szewczak, główny ekonomista Kasy Krajowej SKOK, mówi, że Polska jest krajem, który ma jedne z najwyższych stóp procentowych w Europie. Taka sytuacja pozwala zarabiać tym, którzy pożyczają Polsce pieniądze.

– Dzisiejsza, podstawowa stopa na poziomie 1,5 proc. – do niedawna 2 proc. – przy zerowych stopach większości krajów strefy euro czy nawet stopach realnie ujemnych w wielu krajach, tak jak ma to miejsce przy pożyczaniu pieniędzy Holendrom, Duńczykom czy Niemcom. Jest to eldorado, jeżeli chodzi o zadłużanie państwa i jest to bardzo groźna teoria związana z podobnymi zjawiskami, jakie miały miejsce w Grecji. Oni też na potęgę pożyczali korzystając z niższych stóp procentowych po wejściu do strefy euro. Chwała Bogu, że nie mamy wspólnej waluty – podkreślił Janusz Szewczak.

Czasem zmian w polityce pieniężnej może być przyszły rok, ponieważ w styczniu i lutym kończy się 6-letnia kadencja członków Rady Polityki Pieniężnej, wybieranych przez Sejm, Senat i prezydenta.

Z kolei w czerwcu 2016 r. mija 6-letnia kadencja Marka Belki, który zgodnie z prawem, mógłby ponownie objąć tę funkcję.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl